2

ludność: 2,013 miliona

najwyższy szczyt: Gaizinkalns 312 m

najdłuższa rzeka: Dźwina, która w kraju liczy 357 km

stolica: Ryga

język urzędowy: Łotewski

rok wstąpienia do UE : 2004r

położenie: Łotwa leży we wschodniej części europy, nad wschodnim wybrzeżem morza bałtyckiego.

podział administracyjny: Łotwa jest państwem unitarnym, w skład którego wchodzą 4 krainy historyczne: do 30 czerwca 2009 Łotwa podzielona była na 26 rejonów (rajons) i 7 miast wydzielonych (republikas pilsēta), oznaczonych na mapce numerami. istniały cztery rodzaje podstawowej jednostki administracyjnej: rajonu pilsētās (miasta), pilsētās ar laku teritoriju (miasta z obszarami wiejskimi), novadi (powiaty) i pagasti (gminy)[1]. w jednostkach tych ludność wybierała radę na kadencję 2-letnią. w okręgach powoływana była rada okręgowa, w skład której wchodził przewodniczący rad gminnych. od 2007 obowiązywał także podział na regiony (głównie dla celów planistycznych). na Łotwie było pięć takich regionów, cztery wymienione wyżej krainy historyczne oraz Ryga.liwonia, łatgalia, kurlandia i semigalia

gospodarka: kraj przemysłowo-rolniczy (należał do najbardziej rozwiniętych gospodarczo republik w zsrr), silnie uzależniony od importu paliw i rynków zbytu; reforma gospodarki (program opracowany pod kierunkiem międzynarodowego funduszu walutowego) jest zaawansowana, a jej szybkie i konsekwentne wprowadzenie zapobiegło kryzysowi gospodarczemu; od 1991 ceny wolnorynkowe; sprywatyzowano ponad 10% majątku państwowego, ograniczono inflację, wprowadzono własny system finansowy (banki emisyjne, giełdy towarowe i papierów wartościowych), a od 1993 walutę narodową; wiele dziedzin gospodarki (m.in. połowy, zarządzanie portami) zarezerwowane wyłącznie dla kapitału krajowego; nieliczne przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego (m.in. polskiego) są zwolnione z podatków dochodowych; znaczna pomoc finansowa (kraje zachodnie zwróciły Łotwie zŁoto zdeponowane przed aneksją sowiecką); 1995 kryzys w sektorze bankowym; od 1996 wzrost pkb. w końcu lat 90. xx w. w rękach prywatnych znalazło się 95% kluczowych zakładów przemysłowych i 90% ziemi; w 2000 sektor prywatny wypracował prawie 68% wartości pkb, a od 2000 jego coroczny wzrost należy do najwyższych w europie (10,2%, 2005); struktura wytwarzania pkb (2007): usługi 74,7%, przemysł 22%, rolnictwo 3,3%. pkb wg parytetu siły nabywczej wynosi 17,4 tys. dolarów usa (2007).

turystyka: jeszcze kilka lat temu Łotwa walczyła z kryzysem, recesją i zmuszona była prosić o międzynarodową pożyczkę. jednak przeprowadzone reformy, wymagające wielu wyrzeczeń, pozwoliły jej odbić się od dna i dostać do czołówki w unii europejskiej. już niebawem państwo dołączy do strefy euro, co spowoduje wzrost cen. dlatego warto się pospieszyć i odwiedzić ten zakątek jeszcze przed wprowadzeniem nowej waluty. co koniecznie trzeba tu zobaczyć? sprawdź!

 

największą atrakcją tego nadbałtyckiego kraju jest Ryga. nazywana często perłą Bałtyku, uchodzi za jedno z najbardziej przyjaznych turystom miast na świecie. choć tutejsza starówka jest niewielka, w żadnym stopniu nie umniejsza to jej uroku. znajdziemy tu kompleksy średniowiecznych kamienic kupieckich, dom bractwa czarnogłowych czy też gotyckie kościoły z wieżami sięgającymi nieba. magnesem przyciągającym do leżącego nad Dźwiną miasta jest również secesja. piękne budowle o płynnych liniach, dekorowane motywami baśniowymi, mitologicznymi i abstrakcyjnymi, określane są mianem pereł architektury ryskiej.

 

 

 

kultura: Łotysze przez wiele stuleci będąc pod wpływem kultury europejskiej (głównie niemieckiej i polskiej), starali się zachować pamięć o swoich przodkach. dopiero w ii poł. xix w. zrozumiano znaczenie kultury europejskiej. wówczas to zaczęła się rozwijać Łotewska literatura, malarstwo, muzyka i teatr. formą podtrzymywania Łotewskiej tożsamości narodowej były święte pieśni, w czasie których śpiewano tzw. dainy. mimo ponad siedmiuset lat niewoli, Łotysze mają tak wspaniałe zaczątki poezji ludowej, jakimi rzadko który naród może się poszczycić. jest to wspaniały zbiór pieśni ludowych dainas – zabytek z pierwszych wieków niewoli niemieckiej. dainy to przeważnie krótkie, rytmiczne czterowierszowe strofki, doskonale oddające zamiłowanie dainy pochodzą z różnych okresów. niektóre sięgają czasów pogańskich, bowiem przebija z nich kult natury, przede wszystkim słońca (saule) i księżyca – jego narzeczonego. są pieśni przedstawiające cały żywot ówczesnego człowieka, cały dzień i wszystkie pory roku. inne przedstawiają stosunki rodzinne i ich rozwój od porywania narzeczonej poprzez jej kupno, aż do konwencjonalnego małżeństwa w nowszych czasach. są pieśni na święta pogańskie, chrześcijańskie, na święto duchów, na święto boga ligo (później św. jana). są wreszcie pieśni sprośne, przysłowia i zagadki. niektóre i nich doskonale odzwierciedlają relacje społeczne – najczęściej przewija się przez nie stosunek do dziedzica-niemca, który nie jest wspominany z sympatią, a wręcz utożsamiany z samym diabłem.

sztuka:

Najstarsze zabytki sztuki na terenie Łotwy (ceramika sznurowa, wyroby z drewna, brązu, pozostałości grodzisk) pochodzą z ii i i tysiącl. p.n.e. sztuka monumentalna pojawiła się po wprowadzeniu chrześcijaństwa;

 

Po fazie rom. nastąpił (od xiii w.) okres got., ściśle związany z kręgiem hanzeatyckim północnych niemiec i gotlandii (ruiny zamków, np. kieś, bauska, turaide, kościoły — katedra w rydze); rozwijały się malarstwo, rzeźba i rzemiosło artystyczne. na przeł. xvi i xvii w. pojawił się renesans (od razu w formie manierystycznej); zaznaczyły się wówczas wpływy gdańska oraz lubeki i związanych z nimi regionów. sztuka xvii i xviii w. była odbiciem podziału polit. terytorium obecnej Łotwy. część północna (z Rygą) należąca do szwecji ulegała silnym wpływom protest., docierającym tam zarówno ze skandynawii, jak i in. centrów położonych nad m. bałtyckim; widoczne to jest m.in. w renes.-manierystycznej architekturze i plastyce rygi. w Kurlandii, która była państwem lennym rzeczypospolitej, krzyżowały się wpływy protest. (np. zbór luterański w lipawie budowany przez architektów królewieckich) z katol. (np. kościoły jezuickie w Szenbergu i Iłłukszcie). w xviii w., po odpadnięciu rygi od Szwecji i przyłączeniu do Rosji, zaznaczyły się także w kurlandii wpływy petersburskie, widoczne np. w pałacach w Jełgawie i Rundale. południowa część Łotwy zw. inflantami pol., które stanowiły integralną część państwa pol.-litew., była związana ze sztuką Rzeczypospolitej (liczne świątynie katol. fundowane przez szlachtę inflancką, np. kościoły: jezuitów w Dyneburgu, ob. daugavpils, dominikanów w agłonie i posiniu, parafialny w Krasławiu; pałace, np. platerów w Krasławiu).

1

autor: Oliwia Cyran

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.