Powierzchnia: 41 543 km² Flaga

Ludność: 16,8 mln

Najwyższy szczyt: Vaalserberg

Najdłuższa rzeka: Ren

Stolica: Amsterdam

Język urzędowy: niderlandzki

Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 1958r.

 

Geografia:

Położenie

Holandia jest krajem nizinnym – niemal jedna czwarta jej terytorium leży na poziomie morza lub poniżej jego poziomu. Ma długą linię brzegową wzdłuż Morza Północnego, graniczy z Belgią na południu i z Niemcami na wschodzie.

Podział administracyjny

Terytorium Holandii dzieli się administracyjnie na 12 prowincji i 702 gminy. Do państwa należą także 2 terytoria zamorskie: Antyle Holenderskie oraz Aruba.

Gospodarka

Holandia posiada wysoko rozwiniętą gospodarkę. Rolnictwo ma charakter rolnictwa intensywnego i jest wysoko – towarowe. Największy udział w PKB stanowią usługi i handel (65 %). Przemysł z budownictwem wytwarzają 31%, a rolnictwo z rybołówstwem 4% PKB. Gospodarka Holandii przejawia się wysokim stopniem monopolizacji i koncentracji. Spośród holenderskich koncernów najbardziej znanymi na świecie są Philips i Unilver Royal Dutch Schell.

Ustrój polityczny

Królestwo Niderlandów od 16 marca 1815 roku jest monarchią konstytucyjną, na czele państwa stoi monarcha (od 2013 – król Wilhelm Aleksander).

 

 

Klimat

Holandia znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego morskiego. Zimy są zazwyczaj łagodne, a lata dość chłodne. Średnia temperatura powietrza Amsterdamu wynosi w styczniu 2°C, a w lipcu 17°C.

Turystyka:

Ogrody Keukenhof

Keukenhof w Lisse to największy ogród kwiatowy na świecie. W parku przedstawione są kompozycje kwitnących kwiatów cebulowych (m.in. kwitnie tam 6 milionów tulipanów, które tworzą kilometry ścieżek wzdłuż rabat) ze starymi drzewami, krzewami i fontannami. Wszystko mieści się  na 24 hektarach.

Groningen

To drugie miasto uniwersyteckie w Holandii, 1/8 populacji stanowią studenci, którzy stworzyli tu niepowtarzalną atmosferę, żywą i kosmopolityczną. Znalazło się również na liście europejskich miast, w których ludzie czują się najszczęśliwsi.

Maastricht

Prawdopodobnie jest to najstarsze miasto w Holandii, urzeka starymi brukowanymi uliczkami, szykownymi restauracjami i kurtuazyjną atmosferą. To tzw. „brama” do Belgii i Niemiec (tu podpisano słynny europejski traktat zjednoczeniowy).

Rotterdam

Miasto niemal całkowicie zniszczone podczas nalotów dywanowych w trakcie drugiej wojny światowej, dziś jest jednym z najciekawszych miast zachodniej Europy. Nowoczesna architektura, interaktywne muzea, klimatyczne uliczki przy nabrzeżu – to tylko niektóre z zalet tego miejsca.

Amsterdam

Rocznie odwiedza Amsterdam około czterech milionów turystów. Jest centrum życia kulturalnego Holandii, ma swój balet, orkiestry, teatry, muzea i galerie. Amsterdam jest też dla wielu przede wszystkim miastem wolności, tolerancji i liberalnej polityki.

 

 

Giethoorn

Giethoorn jest uroczą małą wsią na wodzie. Jest to swoista Wenecja północy gdzie mieszkańcy poruszają się łodziami po kanałach. Niezwykle fotogeniczna atrakcja turystyczna nieopodal miasta Meppel odwiedzana przez turystów z całego świata.

 

 

Kultura i sztuka:

Rembrandt van Rijn- (ur. 15 lipca 1606 w Lejdzie, zm. 4 października 1669 w Amsterdamie)- holenderski malarz, rysownik i grafik. Uważany powszechnie za jednego z największych artystów europejskich i światowych. „Lekcja anatomii doktora Tulpa”(1632), „Wymarsz strzelców”(1642), „Powrót syna marnotrawnego”(ok. 1660-1669) .

Vincent Van Gogh- (ur. 30 marca 1853, zm. 29 lipca 1890) – holenderski malarz, którego twórczość należy do kierunku zwanego postimpresjonizmem. Był artystą niedocenianym za zycia, ale teraz uważany jest  za jednego z najwybitniejszych malarzy w historii. „Słoneczniki”(1888), „Martwa natura z kapustą i drewniakami”(1881), „Gwiaździsta noc”(1889).

Joost van den Vondel – (ur. 17 listopada 1587 w Kolonii, zm. 5 lutego 1679 w Amsterdamie) – niderlandzki dramatopisarz i poeta klasycznej doby niderlandzkiej. „Lucyfer”(1654), „Harpun”(1630).

Eduard  Douwes Dekker- (ur. 2 marca 1820 w Amsterdamie; zm. 19 lutego 1887 w Ingelheim am Rhein), znany pod pseudonimem Multatuli, był niderlandzkim pisarzem. Jest uważany za najwybitniejszego prozaika niderlandzkiego XIX wieku.” Maks Havelaar czyli Aukcje kawy Holenderskiego Towarzystwa Handlowego”(1860).

Erazm z Rotterdamu- (urodził się w Rotterdamie, data jego urodzenia nie jest dokładnie znana, niektóre źródła podają 28 października 1466 roku, inne 1467 roku, zmarł 12 lipca 1536 w Bazylei)- niderlandzki filolog, filozof, pedagog, pisarz, myśliciel. Głosił, że człowiek z natury jest dobry, zło zaś pochodzi z niewiedzy. „Pochwała głupoty”(1509), „Rozmówki dla dzieci”(1518).

Benedykt Spinoza- (właśc. Baruch de Spinoza, ur. 24 listopada 1632 w Amsterdamie, zm. 21 lutego 1677 w Hadze) – filozof niderlandzki zaliczany do jednych z największych myślicieli żydowskich. „Etyka sposobem geometrycznym wyłożona” (1662-1675).

 

 

Ciekawostki:

* Holendrzy są statystycznie najwyższymi ludźmi na świecie.

* Jest to naród, który słynie z zamiłowania do rowerów. Rower ma tam praktycznie każdy obywatel. Szacuje się, że rowerów w Holandii jest dwa razy więcej niż samochodów. Obecnie Holandia może się pochwalić aż 15000 kilometrami dróg rowerowych.

* Amsterdam położony między licznymi kanałami może być nazwany miastem mostów. W stolicy Holandii znajduje się ich aż 1281, co jest liczbą rekordową.

* Święty Mikołaj inaczej niż w innych krajach europejskich nie pojawia się w Holandii na święta lecz w połowie listopada. Nie przybywa również na saniach z reniferami, tylko statkiem parowym w towarzystwie Czarnych Piotrów. Następnie jeżdżąc na siwym koniu rozwozi dzieciom prezenty.

* Holandia to kraj, gdzie dziecku można nadać dowolne imię, nawet pospolite słowo. Jedyne wymogi to możliwość zapisania tego imienia w alfabecie łacińskim oraz by nie było to słowo obelżywe dla dziecka.

* W Holandii wyjątkowo ciekawie przekazywane są wyniki matur. Nauczyciel dzwoni osobiście do każdego ucznia, który zdawał maturę i informuje go o jego osiągnięciach. Jeśli wynik jest pozytywny uczeń na znak zakończenia szkoły wywiesza w domowym oknie flagę holenderską wraz z plecakiem.

* Znana jest przede wszystkim z wyjątkowo wysokiego poziomu tolerancji.

* Walutą jest euro.

* Holandia to kraj, który słynie produkcji doskonałych serów.

* Łyżwiarstwo to dyscyplina sportu, którą każdy Holender ma chyba wpisaną w genach. Uprawiają ją powszechnie w całym kraju wszyscy mieszkańcy, kiedy tylko rozpoczyna się okres zimowy. Nic dziwnego, że Holendrzy to najbardziej utytułowany naród, jeśli chodzi o łyżwiarstwo szybkie.

* Holendrzy to ludzie, którzy uwielbiają pić kawę i piją jej bardzo wiele. Statystyczny Holender pije rocznie około 140 litrów kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.