Powierzchnia: 9 250 km²

 

Ludność: 1141 miliona

 

Najwyższy szczyt: Olimbos

 

Najdłuższa rzeka: Pedieos

 

Stolica: Nikozja

 

Języki urzędowe: grecki, turecki

 

Data wstąpienia do UE: 1 maja 2004

 

 

 

GEOGRAFIA: Cypr jest państwem położonym na wyspie o tej samej nazwie znajdującej się w południowo-zachodniej Azji we wschodniej części Morza Śródziemnego. Terytorium Cypru zajmują trzy główne krainy geograficzne. W północnej części wznoszą się góry Kyrenia z wysokościami do 1000 m n.p.m., oddzielone od wybrzeża wąskim pasem nizin nadbrzeżnych. U podnóży Kyrenii znajdują się liczne plantacje oliwek. Stoki gór porasta las cyprysowy. Na południowym zachodzie leży porośnięty wielkimi lasami Masyw Troödos, z najwyższym szczytem kraju. Cypr jest oficjalnie podzielony administracyjnie na 6 dystryktów (Famagusta, Kirenia, Larnaka, Limassol, Nikozja, Pafos)

 

TURYSTYKA: W 2013 roku kraj ten odwiedziło 2,405 mln. turystów generując dla niego przychody na poziomie 2,917 mld dolarów. Cypr to zdecydowanie właściwie obrany kierunek podróży dla pasjonatów archeologii, historii, wędrówek górskimi szlakami, a także dla osób zafascynowanych zjawiskowymi krajobrazami i pięknem przyrody.

 

Mozaiki- Jeden z największych skarbów Cypru. Pod niewiele mówiącym hasłem mozaiki kryje się tak naprawdę część wielkiego miasta z czasów rzymskich, gdzie zachowały się kompleksy budowlane z przepięknymi mozaikami.  Są one jednymi z najwspanialszych w basenie Morza Śródziemnego.

 

Grobowce Królewskie- Grobowce Królewskie znajdowały się już poza murami Nea Pafos. Ta imponująca nekropolia powstała w III w. p. n. e. Grobowce królewskie były miejscem pochówku około 100 najważniejszych urzędników administracji  oraz najbogatszych mieszkańców Cypru. Do grobowca schodzi się zazwyczaj w głąb. Filary podtrzymują otaczające atrium portyki. Komory grobowe wydrążono w skalnych ścianach.

 

Port i Kato Pafos- Zwiedzanie Kato Pafos najlepiej zacząć od portu. Jest on pełen sklepików oferujących wyroby rzemieślnicze, pamiątki, biżuterię, kafejek i restauracji. Na początku falochronu znajduję się Zamek. Jest to niewielki zamek strzegący samego portu. Oddzielony od reszty miasta jest fosą nad którą wzniesiono kamienny most. Zamek został zbudowany w XIII w przez frankijskich władców.

 

Łaźnie afrodyty- Jest to piękne miejsce położone jest za portem rybackim w Latsi w kierunku krańca półwyspu Akamas. Naturalny zbiornik otoczony zielenią leży na końcu małego szlaku natury. Jak sugeruje nazwa, uważa się, że grota to miejsce, w którym Bogini Miłości zażywała kąpieli. Mit mówi także, że jest to miejsce, w którym Afrodyta poznała swojego kochanka, przystojnego Adonisa, gdy zatrzymał się zaczerpnąć wody podczas polowania. W momencie, w którym napił się wody, Adonis zakochał się w bogini.

 

Geroskipou- Miejscowość  położona bardzo blisko Pafos stała znan jest głównie z bizantyjskiego kościoła  Agia Paraskevi. Zbudowany został na przełomie IX i X wieku. Budowla jest świątynią z pięcioma kopułami i trzema nawami. Wnętrz zdobią ciekawe malowidła z różnych okresów oraz piękne dwustronne ikony z XV wieku.

 

Półwysep Akamas- Półwysep w całości jest objęty jest ochroną  i oznaczony jako rezerwat przyrody. Posiada dziką przyrodę, piaszczyste plaże oraz wspaniale urozmaiconą linie brzegową. Akamas to przede wszystkim krystalicznie czysta woda oraz miejsce lęgowe żółwi morskich.

 

 

 

KULTURA I SZTUKA:

 

Euagoras- W roku 394 p.n.e. wysłał kilka okrętów, by walczyły pod dowództwem Konona i Farnabazosa w bitwie nieopodal przylądka Knidos. Zmagając się o swoją niezależność z Persami, opanował cały Cypr, najeżdżał wybrzeża Fenicji, a nawet, jeśli wierzyć Izokratesowi i Diodorowi Sycylijskiemu, został władcą Tyru.

 

Zenon z Kation- Filozof grecki. Urodził się na Cyprze. Od 314 p.n.e. przebywał w Atenach. Zafascynowany osobą Sokratesa, uległ początkowo wpływom cyników, których poglądy wydawały mu się najbliższe naukom jego mistrza. Około 300 p.n.e. założył własną szkołę stoików i prowadził ją przez ok. 35 lat.Cieszył się wielkim poważaniem wśród Ateńczyków, dostrzegano w nim wzór człowieka, którego czyny odpowiadają głoszonej przez niego filozofii.

 

Święty Barnaba -Święty Barnaba był urodzonym na Cyprze Żydem z rodu Lewiego, kuzynem św. Marka Ewangelisty. Po nawróceniu św. Pawła, św. Marek zaopiekował się nim i przedstawił go innym apostołom. Barnaba był jednym z opiekunów i nauczycieli Kościoła rozwijającego się w Antiochii, a potem misjonarzem na Cyprze i w Azji Mniejszej.

 

Cyprian- Zwierzchnik Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego w latach 1810-1821.We wczesnej młodości wstąpił do klasztoru Machaira. Następnie służył w placówce klasztoru w Strowolos i został wyświęcony na diakona.

 

Lawrence George Durrell -W 1935 roku wraz z pierwszą żoną i matką przeniósł się na grecką wyspę Korfu. Tutaj rozpoczął swoje pierwsze próby pisarskie. W swojej powieści „Bitter Lemons of Cyprus” Durrell opisał moment, w którym cypryjscy Grecy zdecydowali się chwycić za broń, by wyzwolić się spod panowania brytyjskiego i przyłączyć się do Grecji.

 

CIEKAWOSTKI:

  • Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny.
  • Liberalnym pod względem gospodarczym Cyprem rządzi… komunistyczna Postępowa Parta Ludzi Pracy.
  • Stolica Cypru – Nikozja jest jedyną na świecie stolicą podzielona między dwie narodowości.
  • Na Cyprze znaleziono szczątki najstarszej perfumerii na świecie.
  • Cypr jest siedliskiem tysięcy kotów.
  • Cypryjczycy lubią futra.
  • Na południowy wschód od Cypru znajduja się ruiny Atlantydy.
  • Na Cyprze urodziła się mityczna grecka bogini piekności i płodności – Afrodyta.

Do jednych z najpospolitszych obyczajów Cypryjczyków, są tutaj późno zjadane wspólnie posiłki. Mieszkańcy bardzo często spotykają się na obiadach w restauracjach, które otwierane są dopiero po 20:00.
Ponadto mieszkańcy są dla siebie bardzo przyjaźnie nastawieni, nie ma takiego zdystansowanego kontaktu z nieznajomymi jak w niektórych krajach.

 

Na Cyprze porządek panujących świąt przede wszystkim uzależniony jest od tego, kto jaką religię wyznaje. Bowiem inaczej święta i zupełnie inne formy przybierają w Prawosławiu, a zupełnie inaczej są one obchodzone w Islamie.
Jednak warto wspomnieć tutaj o kilku ważnych wydarzeniach narodowych, które są co roku przez Cypryjczyków świętowane.
• 25 marca – Dzień Greckiej Niepodległości
• 1 kwietnia – Święto Narodowe Greckich Cypryjczyków
• 1 maja – Święto Pracy
• 1 października – Dzień Niepodległości Cypru
• 28 października – Święto Narodowe Greków

Aîráni  to orzeźwiający napój z rozcieńczonego jogurtu przyprawionego solą i oregano lub suszonymi liśćmi mięty. Kiedyś wózki z airáni stały na ulicach wielu miast Cypru, ale dziś sprzedawców tego napoju spotyka się tylko w Larnace i Nikozji.

Soushoúkou to nanizane na nitkę migdały, które zanurzono w kadzi z melasą gronową i wodą różaną. Są dostępne na całym obszarze greckiego Cypru za ok. 4 ŁCY za kilogram i znakomicie zaspokajają głód podczas wędrówki górskim szlakiem. Na pieszą wyprawę warto również zabrać zapas pastelláki – batonów z orzechami i sezamem wyrabianych na bazie syropu, które kosztują mniej więcej tyle, co soushoúkou. Na targowiskach sprzedaje się mnóstwo innych, mniej wyszukanych wyrobów z orzechów i suszonych nasion.

Najsłynniejsze dania kuchni cypryjskiej:

Afelia – tłusta wieprzowina, marynowana i duszona w czerwonym winie

Chiromeri – peklowane mięso kozie
Choratiki salata – sałatka z serem owczym i oliwkami
Dolamdes – rodzaj gołąbków, ryż lub mielone mięso zawijane w liście winorośli (osobiście wolę z mięsem, bo wyczuwalne są orientalne przyprawy, a z ryżem wydają mi się zbyt wytrawne)
Hallumi – cypryjski serz owczego i koziego mleka, najsmaczniejszy grillowany
Humus – puree z włoskiego grochu, oliwy, pietruszki i czosnku – pyycha
Kleftiko – cypryjskie danie narodowe, z baraniny lub mięsa koziego pieczone w sosie własnym
Kupes/Kupekia – kulki z ciasta z grubo mielonej pszenicy, wypełnione nadzieniem z siekanej wieprzowiny, cebuli, pietruszki, z dodatkiem soli, pieprzu i przypraw
Lundsa – rodzaj ciasta, najczęściej podawany w cienkich plastrach
Paidakia – kotlety baranie
Pestrofa – pstrąg, pieczony na ruszcie nad węglem drzewnym
Ravioles – duże pierogi z mięsem i żółtym serem z odrobiną mięty
GALERIA ZDJĘĆ

autor: Marta Szydłowska

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.