POWIERZCHNIA: 64. na świecie, 357 340km²  White satin texture

LICZBA LUDNOŚCI: 80,62 miliona (2013)

NAJWYŻSZY SZCZYT: Zugspitze (2962 m n.p.m.)

NAJDŁUŻSZA RZEKA: Ren

STOLICA: Berlin

JĘZYK URZĘDOWY: niemiecki

DATA WSTĄPIENIA DO UNI: 25 marca 1957

GEOGRAFIA: Niemcy leżą w Europie Środkowej, nad Morzem Bałtyckim i Morzem Północnym. Od północy graniczą z Danią, od wschodu z Polską i Czechami, od południa z Austrią i Szwajcarią, a od zachodu z Francją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią.

Powierzchnię Niemiec dzieli się na cztery, układające się równoleżnikowo, krainy fizycznogeograficzne. Są to: Nizina Niemiecka, Średniogórze Niemieckie, Wyżyna Szwabsko-Bawarska (przedgórze alpejskie) oraz Alpy. Nizinne obszary północnych Niemiec wchodzą w skład Niżu Środkowoeuropejskiego. Charakteryzują się rzeźbą polodowcową z pasmami wzgórz morenowych oraz licznymi jeziorami. Tereny Niziny Niemieckiej przecinają główne rzeki kraju: uchodzące do Morza Północnego – Ren, Ems, Wezera i Łaba, oraz do Morza Bałtyckiego – Odra i Nysa Łużycka. Średniogórze Niemieckie stanowi fragment szerokiego masywu górskiego o wysokości powyżej 1 000 m n.p.m., ciągnącego się od terenów środkowej Francji do środkowej Polski. W jego skład wchodzą m. in. góry Harz, Las Turyński i Rudawy. Na południe od Średniogórza Niemieckiego znajduje się Wyżyna Bawarska, która podnosi się stopniowo ku północnym stokom Alp. Najwyższym szczytem Niemiec jest Zugspitze, o wysokości 2 963 m n.p.m. Przy granicy ze Szwajcarią leży Jezioro Bodeńskie, będące największym jeziorem kraju.

Republikę Federalną Niemiec tworzy 16 krajów związkowych (landów), które mają charakter państw o ograniczonej suwerenności. Niemieckie kraje związkowe zostały wprowadzone republikańską konstytucją z 1919 r., w miejsce monarchii wchodzących w skład Cesarstwa Niemieckiego. Niemcy składają się obecnie z 16 krajów związkowych (niem. Länder), z których trzy stanowią wydzielone miasta. Kraje związkowe :

Badenia – Wirtembergia (Baden-Württemberg) – stolica Stuttgart

Bawaria (Bayern) – stolica Monachium (München)

Berlin – miasto wydzielone

Brandenburgia (Brandenburg) – stolica Poczdam (Potsdam)

Brema (Bremen) (z Bremerhaven) – miasto wydzielone

Dolna Saksonia (Niedersachsen) – stolica Hanower (Hannover)

Hamburg – miasto wydzielone

Hesja (Hessen) – stolica Wiesbaden

Meklemburgia-Pomorze Przednie (Mecklenburg-Vorpommern) – stolica Schwerin

Nadrenia Północna – Westfalia (Nordrhein-Westfalen) – stolica Düsseldorf

Nadrenia-Palatynat (Rheinland-Pfalz) – stolica Moguncja (Mainz)

Saara (Saarland) – stolica Saarbrücken

Saksonia (Sachsen) – stolica Drezno (Dresden)

Saksonia – Anhalt (Sachsen-Anhalt) – stolica Magdeburg

Szlezwik – Holsztyn (Schleswig-Holstein) – stolica Kilonia (Kiel)

Turyngia (Thüringen) – stolica Erfurt

Wszystkie kraje związkowe są równouprawnione.

Niemcy są republiką federalną. Głową państwa jest prezydent federalny, wybierany przez Zgromadzenie Narodowe na okres pięciu lat. Nie posiada on jednak faktycznej władzy. Władzą ustawodawczą w kraju jest Bundestag oraz Rada Federalna Niemiec (Bundesrat). Władzę wykonawczą stanowi rząd federalny, którego szefem jest kanclerz, który posada największą władzę w państwie.

Liczba ludności Niemiec wynosi 82,4 mln mieszkańców. Średnia gęstość zaludnienia to 230,8 os/km². Przyrost naturalny kraju jest ujemny i kształtuje się na poziomie około -1,14 promila.

W składzie etnicznym zdecydowanie dominują Niemcy, którzy stanowią 91,5% mieszkańców kraju. Pozostałymi grupami są: Turcy (2,4%) oraz: Serbowie, Chorwaci, Włosi, Polacy, Rosjanie i Grecy.

Główną grupą religijną są luteranie, którzy stanowią ok. 38% społeczeństwa, następnie katolicy (34%), muzułmanie (1,7%) oraz bezwyznaniowcy i przedstawiciele innych wyznań (26,3%).

Średnia długość życia mężczyzn wynosi 74 lata, a kobiet 80 lat.

Dochód narodowy Niemiec wynosi ok. 26 tys. euro na mieszkańca. W strukturze zatrudnienia dominują usługi – 58,5%, następnie plasuje się przemysł – 38,4%, a na końcu rolnictwo – 3,1%.

Produkcja przemysłowa Niemiec jest największa w Europie. Przemysł jest nowoczesny, a pochodzi z niego 31% dochodu narodowego kraju.

W Niemczech wydobywa się przede wszystkim węgiel kamienny i brunatny (w zagłębiach: Ruhry, Saary, Dolnoreńskim, Saskim i Łużyckim), ropę naftową i gaz ziemny (w Dolnej Saksonii i nad rzeką Ems), rudy cynku i ołowiu (w Rudawach, Reńskich Górach Łupkowych oraz górach Harz), sole potasowe (koło Hanoweru, nad rzeką Werra i w okolicach gór Harz) oraz sól kamienną.

Najlepiej rozwiniętymi gałęziami przemysłu są: przemysł chemiczny, maszynowy, stoczniowy, optyczny, włókienniczy, elektroniczny, hutnictwo metali oraz przemysł samochodowy (zakłady Volkswagena, Forda, Opla, Mercedesa i Porsche).

Rolnictwo niemieckie jest dobrze rozwinięte i zmechanizowane. Aż ponad 1/3 powierzchni kraju zajęta jest pod uprawę. Uprawia się głównie zboża, ziemniaki, buraki cukrowe, rośliny oleiste i pastewne, warzywa oraz chmiel. Z tego ostatniego wytwarza się w Niemczech ponad 5 000 gatunków piwa. Ponadto, w dolinach Renu i Mozeli uprawia się winorośl. W kraju prowadzi się również hodowlę bydła i trzody chlewnej.

Głównymi partnerami handlowymi Niemiec są Francja, Włochy i Holandia. Kraj eksportuje głównie wyroby gotowe (84,7%), towary przetworzone (7%) oraz artykuły żywnościowe (5,4%). Import również obejmuje wyroby gotowe (65%), towary przetworzone (12,5%) oraz artykuły żywnościowe (10%).

Niemcy posiadają jedną z najlepiej rozwiniętych sieci dróg i kolei na świecie. Jest tu najgęstsza sieć autostrad w Europie (ponad 11,3 tys. km). Niemcy są też jednym z najbardziej zmotoryzowanych krajów kontynentu (ok. 44 mln. samochodów osobowych). Na ich obszarze znajdują się również liczne kanały śródlądowe, m.in. Dortmund-Ems, Śródlądowy, Men-Dunaj oraz Kiloński. Największymi portami morskimi kraju są: Hamburg, Wilhelmshaven, Brema, Lubeka i Rostock, natomiast rzecznymi: Duisburg, Hamburg, Mannheim, Ludwigshafen i Kolonia.

Niemcy znajdują się pod wpływem klimatu umiarkowanego, pozostającego z zasięgu oddziaływania wilgotnych mas powietrza znad Oceanu Atlantyckiego. Charakteryzują go łagodne zimy z częstymi odwilżami oraz ciepłe lata. Średnia temperatura powietrza kraju wynosi w styczniu -0,5°C, a w lipcu 17,4°C. Średnie wartości opadów kształtują się na poziomie 34 mm w styczniu oraz 21 mm w lipcu.

TURYSTYKA: Niemcy są bardzo dobrze rozwiniętym turystycznie krajem. Odwiedzają go głównie Amerykanie, Anglicy oraz Szwedzi. Najważniejszym regionem turystycznym kraju są Alpy, zabytkowe miasta oraz miasta, będące miejscami odbywania się międzynarodowych targów, wystaw, kongresów czy festiwali.

KULTURA, SZTUKA: Niemiecka sztuka, rozwijała się od szeregu stuleci na dużym obszarze językowym rozbitym na małe państewka, co sprzyjało powstawaniu poważnych ośrodków o odrębnym obliczu artystycznym. Wspólną cechą większości dzieł niemieckiej sztuki jest ich bogata i ekspresyjna forma, która znalazła wyraz w znakomitych kreacjach wczesnego średniowiecza, późnego gotyku i późnego baroku.

CIEKAWOSTKI:

Symbole Niemiec :

Flaga :

Flaga Niemiec jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy jednakowej wielkości: czarny, czerwony i złoty, o proporcjach 3:5. Barwy określone zostały w konstytucji z dnia 23 maja 1949 roku, a proporcje uregulowane są przez rozporządzenie o niemieckich flagach (niem. Anordnung über die deutschen Flaggen) z 7 lipca 1950.

Herb :

Orzeł jako godło historią sięga starożytności, kiedy był symbolem cesarzy rzymskich. Również pierwszy frankijski cesarz rzymski, Karol Wielki, gromadzący w swym rozległym imperium narody germańskie, na szczycie pałacu umieścił pomnik orła.

Po rozpadzie cesarstwa frankijskiego czarny, dwugłowy orzeł na złotej tarczy herbowej pozostał znakiem niemieckich cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W 1848 ten sam orzeł stał się symbolem niemieckiego dążenia do zjednoczenia. Jednak kiedy nastąpiło ono w 1871 roku, za godło przyjęto czarnego, jednogłowego orła w polu białym, pruskiej dynastii Hohenzollernów.

Orzeł ten został obrany za herb w 1701 przez elektora brandenburskiego, Fryderyka III podczas koronacji w Królewcu na Króla w Prusiech. Według przypuszczeń może on pochodzić od śląskiego godła obecnego w należącym do Hohenzollernów śląskim księstwie krośnieńskim. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak nawiązanie do herbu Księstwa Pruskiego, nadanego przez jego suwerena, króla polskiego, podczas hołdu pruskiego. W czasie koronacji Fryderyk ustanowił także Order Czarnego Orła.

Od 1919 czarny, jednogłowy orzeł był herbem Republiki Weimarskiej. Historia III Rzeszy położyła się ponurym cieniem na niemieckim symbolu, który jako znak niemieckiej tradycji i historii w 1950 roku przywróciła RFN.

Hymn:

Das Lied der Deutschen (niem. Pieśń Niemców) to hymn państwowy Niemiec.

Autorem tekstu był niemiecki poeta, językoznawca i historyk literatury August Heinrich Hoffmann von Fallersleben. Pieśń powstała w 1841 roku na wyspie Helgoland. Składała się z trzech zwrotek, z których pierwsza zaczynała się od słów Deutschland, Deutschland über alles. Zapożyczono melodię z ówczesnego hymnu austriackiego Kaiserlied, którą skomponował Joseph Haydn. Pieśń Das Lied der Deutschen pisana była w czasie rozbicia Niemiec i pierwsza zwrotka wzywała do porzucenia partykularyzmów w dążeniu do jedności. W 1922 za hymn oficjalnie uznał ją pierwszy prezydent republikańskiej Rzeszy, Friedrich Ebert – wcześniej, w czasach Cesarstwa Niemiec była popularna, uznawano ją za zbyt demokratyczną i egalitarną. Nazistowska propaganda wykorzystywała wymowę słów pierwszej zwrotki i dlatego po II wojnie światowej zrezygnowano z jej publikowania i wykonywania.

Próba wprowadzenia nowego hymnu w 1950 zakończyła się fiaskiem, przez jakiś czas wykonywano jako hymn m.in. Odę do radości Beethovena. Później Lied der Deutschen został na długie lata hymnem, mimo niecałkowicie jasnego statusu prawnego. W 1952 kanclerz Konrad Adenauer zaproponował w liście do prezydenta Theodora Heussa, aby hymnem Niemiec był dawny hymn autorstwa Hoffmanna i Haydna, lecz by przy oficjalnych okazjach śpiewano jedynie trzecią strofę (druga strofa miała zbyt prozaiczny wydźwięk), rozpoczynającą się słowami Einigkeit und Recht und Freiheit (Jedność, prawo i wolność). Odpowiedź Heussa nie zawierała sprzeciwu. Listy zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym (Amtsblatt), co nadawało decyzji pozory oficjalności. Hymn pozostał po zjednoczeniu Niemiec, kiedy to wobec licznych wątpliwości i propozycji zmiany hymnu (m.in. zaproponowano Kinderhymne Brechta) Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł w wyroku z 7 marca 1990 (publikacja w zbiorze wyroków nr 81, strona 298 i kolejne), że hymn stanowi jedynie trzecia strofa Lied der Deutschen. Potwierdzili to w opublikowanej w 1991 wymianie listów prezydent Richard von Weizsäcker i kanclerz Helmut Kohl

Wbrew obiegowym opiniom, wykonywanie pierwszej strofy pieśni nie jest obecnie w Niemczech zabronione, omawia się ją także w niektórych szkołach.

 

Kuchnia naszych sąsiadów w dużej  części przypomina także polskie menu. Jest ona dość kaloryczna i ciężka, ale za to bardzo pożywna.

Zwyczaje kulinarne Niemców różnią się z zależności od regionu. Na zachodzie, w Schwarzwaldzie i Badenii-Wirtembergii skupiają się wpływy sąsiadów- szwajcarów i francuzów. Rejon ten wykorzystuje w swych potrawach dużą ilość warzyw. Na południu jada się potrawy znacznie tłuściejsze i bogate w mięsa.

Niezależnie od podziałów, stałym składnikiem niemieckiego menu  jest mięso wieprzowe. Niemcy przetwarzają je na wszelkie sposoby: różnorodne gatunki kiełbas, kiełbasek (frankfurterki) czy wędlin. W różnych landach, pojawiają często pod inną nazwą i  wykonywane z innym dodatkiem.

Do narodowych potraw Niemiec należą: zupa z węgorza na rosole wołowym, sznycel, golonka z kapustą lub grochowe puree. W diecie Niemców pojawiają się także warzywa: ziemniaki, pomidory, kapusta czy szparagi, które są szczególnie cenione i często serwowane jako dodatek do potraw.

Podaję się je z sosem z pietruszką, sosem koperkowym lub sosem rzodkiewkowym. Treściwa i sycąca zupa eintopf  wspaniale rozgrzewa i dodaje energii. Miłośnicy słodkości preferują  Pflaumenkuchen – placek ze śliwkami obsypany dużą ilością cukru, strudel z jabłkami to deser znany i lubiany w całej Europie. Inspirujcie się kuchnią naszych zachodnich sąsiadów i poznawajcie nowe smaki!

Z Niemiec wywodzi się zwyczaj strojenia choinki

Kraj ten zamieszkuje około 2 100 000 Polaków.

W Bawarii piwo oficjalnie uważane jest za jedzenie.

Niemcy jako pierwsi wprowadził w 1916 roku zmianę czasu na letni.

W kraju tym jest najwięcej na świecie ogrodów zoologicznych (ponad 400).

W Niemieckich szkołach 6 to najniższa ocena, a 1 najwyższa.

 

autorzy: Wiktor Pabisz, Krzysztof Owczarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.