Powierzchnia: 238 391 km² flaga rumunii

Ludność: 19 599 506 osób

Najwyższy szczyt: Moldoveanu (2544 m n.p.m.)

Najdłuższa rzeka: Dunaj

Stolica: Bukareszt

Język urzędowy: rumuński

Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 2007r.

GEOGRAFIA:

Położenie:

Państwo położone w południowo-wschodniej Europie, nad Morzem Czarnym. Na południowym zachodzie graniczy z Serbią, na zachodzie z Węgrami, na północy z Ukrainą, na północnym wschodzie z Mołdawią, a południową granicę z Bułgarią wyznacza dolny odcinek Dunaju.

W północnej części dominuje krajobraz górzysty, natomiast w części południowej mieści się Dolina Dunaju, gdzie przeważają niziny. W centralnej części kraju znajdują się wyżyny z największą Wyżyną Transylwańską, która ma charakter wielkiej kotliny. Znaczną część powierzchni kraju zajmują Karpaty Wschodnie i Południowe (ok. 1/3 powierzchni), ciągnące się szerokim łukiem z północy ku zachodowi na długości 800 km. Na terenie Rumunii nie ma ani jednej depresji.

Rzeki:

Większość rzek Rumunii wypływa z Karpat i wpływa do Dunaju. Cały teren Rumunii znajduje się w dorzeczu Morza Czarnego. Karpaty dzielą Rumunię na dwie strefy hydrologiczne. Rzeki na zachód od Karpat wpływają przeważnie do Cisy. Rzeki we wschodniej części Karpat wpływają bezpośrednio do Dunaju.

Klimat:

Klimat umiarkowany, kontynentalny, w górach chłodniejszy. Średnia temperatura powietrza i średnie opady dla stolicy kraju wynoszą: w styczniu -3°C i 43 mm, w lipcu 23°C i 55 mm.

Ustrój polityczny:

Obowiązuje konstytucja z 1991, na mocy której Rumunia jest wielopartyjną republiką z dwuizbowym parlamentem w którego skład wchodzą: Izba Deputowanych Ludowych oraz Senat. Prezydent wybierany w głosowaniu powszechnym na czteroletnią kadencję stoi na czele egzekutywy. Premierem zostaje lider większości parlamentarnej, któremu powierza się misję utworzenia rządu.

Gospodarka:

Rumunia jest najuboższym krajem w Unii Europejskiej. To kraj przemysłowo-rolniczym. Państwo ma dostęp do wielu bogactw naturalnych m.in. ropy, gazu, żelaza, czy miedzi , przez co rozwija się tam metalurgia, inżynieria maszynowa oraz petrochemia.  Uprawia się głównie: pszenicę, kukurydzę, słonecznik, buraki cukrowe, owoce, warzywa. Rozwinięta hodowla owiec (na wełnę), trzody chlewnej, bydła, drobiu. Bogate, choć słabo wykorzystane złoża węgla kamiennego, ropy naftowej i gazu ziemnego. W delcie Dunaju i na Morzu Czarnym – rybołówstwo.

Podział administracyjny:

Rumunia pod względem administracyjnym dzieli się na 41 okręgów oraz jedno miasto wydzielone na prawach okręgu – Bukareszt. Podział historyczny uwzględnia natomiast osiem krain: Banat, Bukowinę, Dobrudżę, Kriszanę, Maramureş, Mołdawię, Siedmiogród i Wołoszczyznę.

TURYSTYKA:

Pałac Peleş- dawna letnia rezydencja królów Rumunii – obecnie pełniący rolę muzeum i udostępniany do zwiedzania. Rezydencja budowana więc była w stylu bawarskim, według planów niemieckiego architekta. W zamku już w 1884 roku zainstalowano prąd z własnego generatora, a w 1906 roku oddano do użytku pokój kinowy – była to pierwsza sala kinowa w Rumunii.

Pelişor-  stoi obok wyżej wymienionego zamku królewskiego. Został zbudowany przez Króla Karola I dla swojego siostrzeńca, a również z powodu braku potomstwa – dla następcy tronu Ferdynanda i jego żony Marii. Pałac urządzany był przez królowa Marię i zyskał bardziej nowoczesny wygląd niż Peleş.

Droga Transfogaraska – prowadzi przez Góry Fogaraskie, czyli najwyższe pasmo górskie Rumunii. Łączy ona dawne krainy historyczne: Wołoszczyznę z Transylwanią. Trasa o długości około 90 km została zbudowana na polecenie dyktatora Nicolae Ceausescu ,który pokazał gdzie chce mieć drogę wskazując wysokie góry i nie było mowy, żeby przeciwstawić się temu szaleńczemu pomysłowi. Budowana przez żołnierzy droga początkowo droga miała znaczenie militarne i miała służyć do szybkiego przerzutu wojsk na wypadek inwazji ze strony Związku Radzieckiego. Przy trasie od strony południowej znajdują się liczne atrakcje – między innymi zapora na rzece Ardżesz o wysokości 160 metrów tworząca jezioro Vidraru oraz zamek Poienari należący do Włada Palownika (pierwowzoru Drakuli).

Poenari –  to ruiny majestatycznej warowni w środkowej Rumunii, położone nad rzeką Ardżesz w pobliżu południowego brzegu jeziora Vidraru. W XV wieku warownią władał słynny hospodar wołoski Wład III Palownik ,zwany obecnie Drakulą. Swój przydomek (palownik) zyskał stosując wobec swych przeciwników szczególne okrucieństwo, wbijając ich na pal i stawiając przed granicą swojego terytorium. Obecnie częściowo odrestaurowana warownia stanowi dużą atrakcję turystyczną. Miejsce to bardzo chętnie odwiedzane jest przez osoby fascynujące się historią i życiem słynnego Drakuli.

Park Herăstrău − jeden z największych parków w Bukareszcie, położony wokół jeziora Herăstrău ,które jest częścią łańcucha jezior rzeki Colentina . Park dzieli się na dwie części, otwartą i zamkniętą. W części zamkniętej mieści się Muzeum Wsi (rum. Muzeul Satului). Część zamknięta dostępna jest za opłatą.

Szlak Drakuli– na trasie można ujrzeć wspaniałe zamki królewskie i rycerskie, w które obfituje najpiękniejsza z rumuńskich krain – Siedmiogród. To właśnie tu znajduje się zamek w Branie oraz zamek Poenari, znany głównie dzięki Władowi Palownikowi. Na Szlaku Drakuli można też zwiedzić miasta z pięknymi starówkami. To Sybin i Braszów, obok których trudno przejść obojętnie. Wędrując przez Siedmiogród koniecznie trzeba zwiedzić i słynne warownie chłopskie, w których miejscowa ludność broniła się w czasie najazdów tatarskich lub tureckich.

Cmentarz z miejscowości Săpânta – unikat na skalę światową. Jak mówi historia, pewnego dnia, lokalny rzeźbiarz stworzył nagrobek inny niż wszystkie. Kolorowa płaskorzeźba w sposób humorystyczny przedstawiała okoliczności śmierci zmarłego, a zgrabnie sformułowany wierszyk opowiadał o jego życiu. Potem powstawały kolejne tego typu nagrobki, aż zapełnił się cały cmentarz.

Pałac Parlamentu– nazywany także Domem Ludowym, jest swoistym pomnikiem postawionym komunistycznemu dyktatorowi Rumunii – Nicolae Ceauşescu. Projekt obejmował wzniesienie monumentalnej dzielnicy rządowej ,w której swoje miejsce znalazły  m.in. obie izby parlamentu, trybunał konstytucyjny, międzynarodowe centrum konferencyjne, siedziba biura ochrony rządu, wydawnictwa urzędowe, a nawet muzeum sztuki współczesnej.

Zamek w Branie – średniowieczny zamek w Branie w Siedmiogrodzie . Był ważnym punktem obronnym, obecnie jednak mieści się tam muzeum historyczne.Dzięki książce Brama Stokera zamek uchodzi za siedzibę wampira Draculi, choć prawdopodobny pierwowzór tej postaci, Wład Palownik, nigdy w nim nie mieszkał.

SZTUKA I KULTURA:

Mihai Eminescu – rumuński romantyczny poeta, nowelista oraz dziennikarz, uznawany za największego poetę literatury rumuńskiej. Do jego najbardziej znanych utworów zalicza się Luceafărul oraz Listy.

Constantin Brâncuși – rzeźbiarz rumuński, działający we Francji. Swoją twórczością zapoczątkował nurt organiczny w rzeźbie abstrakcyjnej, wpływając w znacznym stopniu na rozwój sztuk plastycznych.

Herta Müller– niemiecka pisarka urodzona w rumuńskim Banacie; laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2009.

Taraf de Haidouks – rumuńska grupa wykonująca muzykę ludową z miejscowości Clejani.

Gheorghe Zamfir – muzyk, wirtuoz gry na fletni Pana. Podczas swojej 50-letniej kariery, zdobył w sumie 120 złotych i platynowych płyt, sprzedając w tym czasie ponad 120 milionów albumów.

Fanfare Ciocărlia – orkiestra dęta pochodząca ze wsi Zece Prăjini. Ich styl muzyczny pochodzi głównie od tradycji muzyki tanecznej romskiej i rumuńskiej.

Gheorghe Asachi – rumuński poeta, malarz, historyk, dramaturg i tłumacz. Oświeceniowy polimat i poliglota. Był kontrowersyjnym politykiem, popierającym ingerencję Imperialnej Rosji w Mołdawii. Odegrał on kluczową rolę w tworzeniu ustawy organicznej, która wzmocniła rosyjski reżim.

 

CIEKAWOSTKI:

1)W 1917 roku wydano w Rumunii najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy),który został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

2)Rumunia ma największą populację niedźwiedzi brunatnych w Europie. W Karpatach żyje ok. 6,5 tysiąca tych zwierząt.

3)Rumunia słynie z balneoterapii (zabiegów leczniczych wykorzystujących wodę). Bogactwo podziemnych wód wykorzystuje się tu do leczenia m.in. chorób reumatycznych, schorzeń układu krążenia i niewydolności serca.

4)Pierwowzorem najsłynniejszego wampira świata – hrabiego Drakuli, był w rzeczywistości hospodar wołoski Wład III Palownik. Urodził się w Sighișoarze w Siedmiogrodzie i był synem Włada II Diabła. Przydomek Włada Palownika  („Drakula”) oznacza po prostu syna Diabła .Wład Palownik wszedł w konflikt z siedmiogrodzkimi kupcami, którzy, aby go oczernić, zaczęli wydawać pamflety opisujące rzekome okrucieństwa Palownika, w tym gotowanie ofiar żywcem, wbijanie na pal matek i przybijanie do ich piersi niemowląt itp. Wydano również poemat „O krwawym szaleńcu zwanym Draculą, wojewodą wołoskim”, który również przyczynił się do powstania czarnej legendy o Draculi. Legenda ta, w pełni odżyła, kiedy stała się inspiracją do powstania książki Brama Stokera „Drakula”, o hrabim-wampirze z Transylwanii. Postać Drakuli stała się symbolem popkultury i jest często wykorzystywana m.in. w filmach.

5) Pierwszy na świecie samolot odrzutowy, znany jako Coanda-1910, został zaprojektowany i zbudowany przez rumuńskiego wynalazcę i pioniera, Henriego Coandę.

6)Obowiązującą walutą w Rumunii jest lej. Banknoty są polimerowe. Rumunia to drugi kraj na świecie (po Australii), który wprowadził wszystkie plastikowe banknoty. W 2019 roku planowane jest zastąpienie leja przez euro.

7) Narodowym sportem Rumunii jest gimnastyka.

8) W Rumunii celebruje się bardzo specyficzne święta, które nie mają swoich odpowiedników w innych kulturach europejskich. Są to na przykład: Tanjaua – święto pierwszego oracza roku czy Sambra Oilor – święto wyjścia pierwszych pasterzy owiec w góry.

9) Rumuńska służba zdrowia należy do najgorszych spośród krajów Unii Europejskiej i zajmuje 25. miejsce na 27 państw.

10) Rumuni uważają swój kraj za ziemię Boga. Mają niziny, góry, wielkie i małe rzeki, oraz jeziora. Wierzą, że ich ułożenie nie może być przypadkowe.

 

autor: Agnieszka Szarlej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.