Powierzchnia: 49 035 km2 flaga

Ludność: 5 421 349

Najwyższy szczyt: Gerlach (2 655 m n.p.m.)

Najdłuższa rzeka: Wag (410 km)

Stolica: Bratysława

Język urzędowy: słowacki

Data wstąpienia do UE: 1 maj 2004 rok

 

Geografia: Słowacja leży w Europie Środkowej i Wschodniej, na zachodzie graniczy z Czechami i Austrią, na północy z Polską, na wschodzie z Ukrainą oraz z Węgrami na południu. Jej północne tereny zajmuje pasmo Karpat, których częścią są Tatry Wysokie, tworzące naturalną granicę między Słowacją a Polską. Południowa część kraju to Nizina Naddunajska.

Gospodarka: Słowacja należy do średnio rozwiniętych krajów. Zmiany ustrojowe na przełomie lat ’80 i ’90 XX w. wpłynęły niekorzystnie na gospodarkę. Największe zakłady i główne gałęzie przemysłu w Czechosłowacji  zlokalizowane były na terenie obecnych Czech. Szansą dla rozwoju stała się turystyka. Głównymi regionami turystycznymi są Tatry, Mała Fatra i Bratysława. Rolnictwo rozwija się na południu kraju, na terenach Wielkiej Niziny Węgierskiej, gdzie ciepły klimat pozwala na uprawę winorośli. Duży udział w gospodarce zajmuje także przemysł elektromaszynowy.

Turystyka: 1) Bańska Szczawnica położona malowniczo na kilku wzgórzach, to najstarsze miasto górnicze na Słowacji. Słynęło dawniej z wydobycia złota i srebra, a obecnie jest jednym z najpiękniejszych miasteczek w kraju. Zachowało się tu dużo cennych zabytków m.in. Stary i Nowy Zamek, kościół św. Katarzyny, kościół romański Wniebowzięcia Matki Boskiej, renesansowe i barokowe domy mieszczańskie, Ratusz, barokowa brama Pijarska, Muzeum Górnictwa, barokowa Kalwaria oraz gmachy Akademii Górniczej i Leśniczej. Przewodnicy w strojach górników opowiadają zwiedzającym o ciężkiej pracy w kopalniach. Liczne sztuczne jeziorka, które powstały dla usprawnienia prac górniczych, dzisiaj stanowią świetne miejsce rekreacji.
2) Zamek w Orawie to jedna z najpiękniejszych budowli historycznych Słowacji i jedna z najbardziej malowniczych tego typu w Europie. Zamek góruje nad regionem orawskim, najwyższa jego część wznosi się 112 metrów powyżej rzeki Orawy. Został wybudowany w połowie XII wieku i pełnił rolę jednego z punktów strategicznych na granicy polsko-węgierskiej. Zamek ten nigdy nie został zdobyty. Obecny stan budowli to wynik kolejnych przeróbek z pocz. XVII w. Ostatecznie zamek stał się siedzibą Muzeum Orawskiego. Gospodarze próbują przyciągnąć turystów nowatorskimi formami zwiedzania. Sporym zainteresowaniem cieszą się urządzane przynajmniej raz w miesiącu nocne wycieczki, czyli spotkania z duchami czy inscenizacje historyczne. W lecie goszczą tu sokolnicy.
3) Słowacki Raj nie ma nazwy na wyrost. To jeden z najpiękniejszych obszarów naturalnych na Słowacji i jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Europie. Słowacki Raj to teren krasowy poprzecinany licznymi wąwozami, wąskimi dolinami i kanionami, z zachowanymi płaskowyżami bogatymi w twory kresowe. Wąwozy o wysokich ścianach (tzw. Rokliny) i kaniony stanowią najbardziej atrakcyjną część terenu Słowackiego Raju. Przejście przez wąwozy umożliwiają wbudowane urządzenia techniczne – drabiny, mostki, ławki, podesty. Są tu też liczne rzeki tworzące przełomy, kaskady, wodospady i jeziora. Największy wodospad – Wodospad Welonowy ma wysokość 70 metrów. Szczególną atrakcją jest też przełom rzeki Hornad z licznymi kaskadami. Wrażenie robi Dobszyńska Jaskinia Lodowa, której jedyną dekoracją jest lód. Na terenie Słowackiego Raju znajduje się 300 km oznaczonych szlaków turystycznych.
4) Zamek Spiski tworzy wraz ze Spiskim Podzamczem oraz Kapitułą Spiską jednolity kompleks historyczny – Spiskowe Podzamcze. Ruiny zajmujące obszar o powierzchni ponad 4 ha są jednym z największych zespołów zamkowych w Europie Środkowej. Zamek Spiski był jednym z nielicznych zamków, które wytrzymały napad Tatarów w 1241 roku. Wznosi się na wapiennej skale o wysokości ponad 600 m n.p.m. Najstarsza część zamku, to okrągła wieża mieszkalna. Obecnie większość zamku jest zrujnowana, a część murów obronnych została odbudowana współcześnie. Zamek został wpisany wraz okolicą na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W dawnym zespole zamkowym mieści się ekspozycja Muzeum Spiskiego ukazująca barwne dzieje budowli.
5) Dolina Demianowska jest najbardziej znaną i najpiękniejszą doliną w Niżnych Tatrach. Ma długość 15 km i jest głównym ośrodkiem ruchu turystycznego na północ od głównej grani. Latem na uwagę zasługują znajdujące się tu jaskinie. Demianowska Jaskinia Lodowa została utworzona przez potok Demanovka, który wyrzeźbił ją w skale wapiennej, tworząc obecnie rozległy system tuneli. Wspaniałe kolory i formy odzwierciedlane są w nazwach takich jak Jezioro Szmaragdowe, Komora Różowa, Czarna Galeria czy Złote Jezioro. Korytarze o długości 1,7 km ciągną się na czterech poziomach.
6) Bardiów – Miasto urzeka wyjątkowo przyjemnym renesansowym rynkiem otoczonym mieszczańskimi domami z jasną elewacją. Budynki te kryją lokale, w których można spędzić czas przy butelce wina i wyśmienitych daniach kuchni słowackiej. Bardiów to także nietknięte mury obronne z bramami, basztami i barbakanem, renesansowy ratusz, zabytki gminy żydowskiej i mnóstwo ciekawych kamieniczek. Najbardziej cennym zabytkiem miasta jest gotycki kościół parafialny św. Idziego. Wewnątrz mieści się 11 późnogotyckich ołtarzy szafiastych z lat 1440-1510. Zespół urbanistyczny wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kultura: Folklor jest największą dumą Słowacji. Każdy obszar – wieś czy miasto – ma swój własny, niepowtarzalny charakter i folklor: stroje, muzykę, pieśni, architekturę, obyczaje, tradycje, tańce i dialekty. Tradycje ludowe różnych regionów są prezentowane na festiwalach folklorystycznych organizowanych w kilku miastach Słowacji.

Ciekawostki: 1) Święta narodowe:
– 1 stycznia – Święto powstania Republiki Słowackiej
– 5 lipca – Dzień Świętych Cyryla i Metodego
– 29 sierpnia – rocznica Słowackiego Powstania Narodowego (1944)
– 1 września – Święto Konstytucji Republiki Słowackiej (1992)
– 15 września – Święto Matki Bożej Siedmiu Boleści, patronki Słowacji
2) W Europie Środkowej Słowacja plasuje się na drugim miejscu pod względem zalesienia. Ponad 40% obszaru kraju stanowią lasy, miejsce pierwsze w tym rankingu zajęła Austria.
3) Niektóre obliczenia wskazują, że to właśnie na Słowacji znajduje się geograficzny środek Europy, położony jest on koło rzymskokatolickiego Kościoła św. Jana Chrzciciela, znajdującego się w miejscowości Kremnické Bane, o czym można  przeczytać na tablicy informacyjnej, umieszczonej na kamieniu obok kościoła.
4) Do rangi potrawy narodowej urosły bryndzove halusky -drobne kluseczki z ciasta ziemniaczano-mącznego podawane z bryndzą i okraszone smalcem ze skwarkami oraz śmietaną.

5)  Kraj ten zamieszkuje około 10 000 Polaków.
6) Główna religią jest katolicyzm, 63 %.
7) Średnia długość życia wynosi 76 lat.
8) Kraj ten jest 6,3 razy mniejszy od Polski.
9) Gęstość zaludnienia wynosi 110 osób/km².
Słowacja przyjęła walutę euro 1 stycznia 2009 roku.
10) Najwyższą temperaturę zmierzono w Komarnie 5 lipca 1950 roku. Termometr pokazał 39,8 °C.
11) Najniższą temperaturę zmierzono w Vígľaš-Pstruša 11 lutego 1929 roku. Termometr pokazał -41 °C.
12) Na Słowacji jest najdłuższa w Europie sieć oznaczonych pieszych tras turystycznych, o łącznej długości blisko 13 000 km.
13) Na Dunaju, przy dopływie Mały Dunaj utworzyła się największa w Europie rzeczna wyspa Żytna o powierzchni 132 tysiące ha.
14) W kraju tym znajduje się 228 zarejestrowanych zamków.
15) W Kolárove znajduje się najdłuższy most w Europie o całkowicie drewnianej konstrukcji. Ma on 85 metrów długości.

autor: Aleksandra Płatek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.