Kraj:  Rzeczpospolita Polska flaga-polski

Powierzchnia: 312 683 km2

Ludność: 38,6 miliona osób

Najwyższy szczyt: Tatry Wysokie Rysy 2499m n.p.m

Stolica: Warszawa

Język urzędowy: język polski

Data wstąpienia do UE: 1 maja 2004

 

Geografia:

Polska : jest krajem w większej części nizinnym, na południu występują również tereny wyżynne i pasma górskie. Polska jest położona w Europie Środkowej, nad brzegiem Morza Bałtyckiego.

Polska graniczy z siedmioma państwami  (w nawiasie długość granicy z tym państwem)

  • Niemcy (467 km)
  • Czechy (796 km)
  • Słowacja (541 km)
  • Ukraina (535 km)
  • Białoruś (418 km)
  • Litwa (104 km)
  • Rosja (Obwód kaliningradzki 210 km)

Długość granicy morskiej wynosi 439 km (długość wybrzeża morskiego Bałtyku wynosi 770 km).

Całkowita długość granic wynosi 3511 km.

 

 

 

 

 

 

 

 

Podział administracyjny Polski (Polska składa się z 16 województw):

  • dolnośląskie
  • kujawsko-pomorskie
  • lubelskie
  • lubuskie
  • łódzkie
  • małopolskie
  • mazowieckie
  • opolskie
  • podkarpackie
  • podlaskie
  • pomorskie
  • śląskie
  • świętokrzyskie
  • warmińsko-mazurskie
  • wielkopolskie
  • zachodniopomorskie

 

Gospodarka Polski – jest gospodarką mieszaną. W dużym stopniu przeszła transformację z centralnie kierowanej (socjalistycznej) w gospodarkę rynkową (kapitalistyczną) po decyzjach gospodarczych w 1988 roku i zmianach politycznych, które miały miejsce rok później. Prywatyzacja małych i średnich przedsiębiorstw państwowych i nowe liberalne prawo do zakładania przedsiębiorstw ruszyło budowę prywatnego sektora gospodarki, który jest głównym motorem gospodarczym w Polsce.

Turystyka:

GŁÓWNE ATRAKCJE TURYSTYCZNE:

 

Zamek Królewski na Wawelu:

Zamek Królewski na Wawelu – zamek obronno-rezydencyjny w Krakowie, na Wawelu, o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi. Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki.

 

 

Rynek Główny w Krakowie:

Rynek Główny – główny rynek Starego Miasta w Krakowie, regularny, kwadratowy, u zbiegu 11 ulic, wytyczony w 1257 na północ od Okołu i jego przedpola; na wschód od Rynku Głównego wytyczono Mały Rynek.

 

Kopalnia soli Wieliczka

Kopalnia soli „Wieliczka” – kopalnia soli kamiennej, w Wieliczce pod Krakowem. Od XIII wieku do 1772 wspólnie z kopalnią soli „Bochnia” wchodziła w skład żup krakowskich. Sole wydobywane w kopalni pochodzą z miocenu.

 

Kościół Mariacki w Krakowie

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany także kościołem Mariackim – jeden z największych i najważniejszych, po Katedrze Wawelskiej, kościołów Krakowa, od 1962 roku posiadający tytuł bazyliki mniejszej.

 

 

 

 

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie:

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława – kościół archikatedralny, położony na Wawelu stanowiący własność archidiecezji krakowskiej. Miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tutaj między innymi św.

 

Łazienki Królewskie w Warszawie:

Łazienki Królewskie – zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego:

Muzeum Powstania Warszawskiego – muzeum historyczne w Warszawie, samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawy, utworzone w 1983 jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego.

 

Łazienki Królewskie w Warszawie:

Łazienki Królewskie – zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego:

Muzeum Powstania Warszawskiego – muzeum historyczne w Warszawie, samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawy, utworzone w 1983 jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego.

 

 

 

Zamek Królewski w Warszawie:

Zamek Królewski w Warszawie – barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym 4. Pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne.

 

Zamek w Malborku:

Zamek w Malborku – zamek w Malborku, na prawym brzegu Nogatu, gotycki, ceglany, warowny, otoczony fosą, wzniesiony w kilku etapach od 1280 do poł.

 

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie:

Muzeum Lotnictwa Polskiego – muzeum w Krakowie zlokalizowane na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, gromadzące eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Liczba eksponowanych obecnie statków powietrznych przekracza 200.

 

 

Sukiennice w Krakowie:

Sukiennice w Krakowie – zabytkowy budynek sukiennic znajdujący się w centralnej części Rynku Głównego w Krakowie.

 

Pałac Kultury i Nauki:

Pałac Kultury i Nauki – najwyższy budynek w Polsce znajdujący się w Śródmieściu Warszawy na placu Defilad 1. Właścicielem gmachu jest miasto stołeczne Warszawa. Obiektem zarządza miejska spółka Zarząd Pałacu Kultury i Nauki Sp. z o.o.

 

 

 

Morskie Oko:

Morskie Oko – największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m.

 

 

 

Panorama Racławicka:

Panorama Racławicka – muzeum sztuki we Wrocławiu, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, założone w 1893 we Lwowie, od 1980 we Wrocławiu; eksponuje cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami …

 

Jasna Góra:

Jasna Góra – sanktuarium, zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra.

 

Ojcowski Park Narodowy:

Ojcowski Park Narodowy – park narodowy w Polsce, utworzony w 1956. Znajduje się on w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, około 16 km od Krakowa. Położony jest na obszarze 4 gmin: Skała, Jerzmanowice-Przeginia, Wielka Wieś, Sułoszowa.

Kasprowy Wierch:

Kasprowy Wierch – szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m.

 

Ciekawoski:

Radom jest większy niż Paryż:

(zdj pod nazwa Radom)

Tańce ludowe :

Polka: to   powszechny w wielu krajach taniec ludowy w metrum 2/4, w szybkim tempie. Wielu etnografów i etnochoreologów wskazuje na czeskie pochodzenie tańca . Jest też uważany za tradycyjny ludowy taniec polski już w XIX w., znany we wszystkich regionach etnograficznych, z Podhalem włącznie (polka sądecka).

Krakowiak : żywy, polski taniec ludowy z okolic Krakowa, zaliczany do polskich tańców narodowych, w metrum 2/4 i w charakterystycznym, synkopowanym rytmie.

Kujawiak : polski taniec ludowy, pochodzący z Kujaw. Wywodzi się z kujawskich obrzędów weselnych.

Mazurek : taneczna forma muzyczna (często utożsamiana z oberkiem) praktykowana w polskiej tradycji wiejskiej, głównie w środkowej części Polski, na nizinach.

Oberek : polski taniec ludowy, o żywym tempie i skocznej melodii w rytmie nieparzystym; popularny na wsi w wielu regionach Polski, szczególnie lubiany na Mazowszu i Radomszczyźnie.

Polonez : (fr. polonaise, la polonaise, wł. la polacca, w domyśle: taniec polski) – reprezentacyjny polski taniec narodowy (dawniej dworski).

Zbójnicki :polski taniec ludowy z rejonu Podhala w metrum 2/4.

 

Symbole:

Hymn Polski

Mazurek Dąbrowskiego – polska pieśń patriotyczna, od 26 lutego 1927 oficjalny hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Flaga Polski

Flaga Polski – prostokątna, podzielona na dwa pasy o układzie poziomym: biały na górze, czerwony na dole. Barwy państwowe Polski (biel i czerwień) pochodzą z godła państwowego – białego orła w koronie na czerwonym polu. Są to barwy ustanowione w polskiej konstytucji.

 

Godło Polski

Godło Polski – jest określone w art. 28. ust. 1 Konstytucji z 1997: „Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu”. Jego aktualny, ustawowy wygląd to: biały, jednogłowy orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo na tle czerwonej, lekko zwężającej się ku dołowi tarczy herbowej. Barwy bieli i czerwieni są barwami Rzeczypospolitej Polskiej, określonymi ustawowo.

 

Najważniejsze święta w Polsce:

-Wielkanoc

-Święto Narodowe 3 Maja

-Święto 15 sierpnia

-11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

-Boże Narodzenie

 

 

 

Kuchnia polska:

Makowce

baba wielkanocna,

barszcz czerwony,

żur,

bigos – potrawa myśliwska,

faworki

grochówka,

galareta drobiowa lub wieprzowa,

jarzyny po polsku – warzywa gotowane w wodzie, podawane z bułką tartą zarumienioną na maśle,

karp, sandacz po polsku,

kapusta kiszona i ogórek kiszony,

kapuśniak,

kaszanka,

kluski – także pyzy i kołduny (np. z kiszoną kapustą, jagodami, twarogiem czy skwarkami),

kompot – chłodny napój owocowy,

kopytka – rodzaj klusek

kutia – jadana dziś głównie na Wigilię,

mazurki – jadane dziś głównie na Wielkanoc,

pączki

pierogi,

racuchy

rosół z kością lub bez, gotowany wywar na mięsie lub z samych warzyw.

 

 

autor: Marzena Pałubniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.