LUDNOŚĆ : 2,06 mln
NAJWYŻSZY SZCZYT : Triglav ( 2 864 m n.p.m. )
NAJDŁUŻSZA RZEKA : Sawa
STOLICA : Lublana
JĘZYK URZĘDOWY : słoweński
DATA WSTĄPIENIA DO UE : 1 maja 2004r.
NUMER KIERUNKOWY : +386
GEOGRAFIA
Słowenia jest położona w Europie Środkowej nad morzem Adriatyckim, po południowej stronie Alp. Graniczy z Węgrami, Chorwacją, Włochami oraz Austrią. Słowenia pod względem administracyjnym zastała podzielona na 11 regonów statystycznych, które z kolei podzielono na 211 gmin.
TURYSTYKA
Ljubljana posiadając wszelką infrastrukturę nowoczesnej stolicy, zachowała swoją sielską atmosferę, otwartość i przyjacielskość małego miasta. Jest miastem pulsującym życiem i pełnym niespodzianek. W czasie zimy ma trochę senny charakter regionu środkowej Europy, by latem ukazać swoje zrelaksowane, śródziemnomorskie oblicze. W okolicach Lublany aż roi się od ciekawych miejsc natury, tym również miejsc świadczących o dynamicznej przeszłości kulturowej, atrakcyjnych szlaków rowerowych oraz pieszych, czy różnorodnych lokali zaspokajających najbardziej wybredne kulinarne gusty.
Do jednych z najciekawszy zabytków należą:
- Kościół Świętej Trójcy
- Zamek Lublański
- Most Smoka
- Park Tivoli
KULTURA I SZTUKA
Ważną rolę w literaturze słoweńskiej odegrali: Primoż Trubar (1508-1586), twórca podstaw słoweńskiego języka literackiego i autor pierwszych książek w tym języku, oraz Ivan Cankar (1876-1918) czołowy pisarz modernizmu, zwolennik idei zjednoczenia południowych Słowian w jednym państwie. Sztuka słoweńska od wczesnego średniowiecza włączona była w krąg sztuki środkowo- i południowoeuropejskiej. Charakterystycznym elementem są wiejskie kościoły, bogato zdobione freskami i iluzjonistycznym malarstwem ściennym. W muzyce ludowej, noszącej znamiona wpływów folkloru węgierskiego, niemieckiego, austriackiego i słowiańskiego, dominują pieśni, wyróżniające się bogactwem form i gatunków (obrzędowe, historyczne, żartobliwe, żołnierskie, miłosne, dziecięce i ballady). Od uzyskania niepodległości w 1991 roku władze Republiki Słowenii aktywnie wspierają rozwój kultury, wychodząc z założenia, że dokonania kulturalne mogą być istotnym atutem niewielkiego państwa i narodu.
CIEKAWOSTKI
Etykieta i zwyczaje bardzo podobne do polskich. Nie ma szoku kulturowego. Ciekawostka: podczas wznoszenia toastów, ludzie patrzą sobie w oczy.
Święta:
1 i 2 stycznia Nowy Rok;
8 lutego rocznica śmierci Franza Prešerena, Słoweński Dzień Kultury;
Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny;
27 kwietnia Rocznica Powstania Narodowego Przeciwko Okupacji;
1 i 2 maja Święto Pracy;
25 czerwca Święto Narodowe Słowenii;
15 sierpnia Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny;
31 października Święto Reformacji;
1 listopada Wszystkich Świętych;
25 grudnia Boże Narodzenie;
26 grudnia Dzień Niepodległości
Jedzenie:
To co je się w Słowenii jest wynikiem jej położenia geograficzne. Można tu znaleźć takie przysmaki z kuchni bałkańskiej jak burek (przypomina to duży kawałek ciasta francuskiego nadziewany mięsem lub twarogiem), a przede wszystkim čevapčići (siekane bądź mielone mięso różnych gatunków podawane w formie smażonych paluszków) i pleskavicę (takie samo mięso podawane w formie smażonego kotleta). Obowiązkowym dodatkiem do tych typowych potraw jest cebula, ajvar (pasta z gotowanej papryki) i kajmak (jedna z bałkańskich odmian białego sera).
Oprócz tego w słoweńskich knajpach restauracjach mamy do wyboru szeroki wybór makaronów, potraw z ryb, pizzy, a tym którzy stęsknią się za polską kuchnią proponuje dunajski krezek (w wolnym tłumaczeniu – kotlet wiedeński), który jest tam odpowiednikiem naszego schabowego.
autor: Magdalena Romanek
Dodaj komentarz