Ludność- 10 813 834 mln.
Najwyższy szczyt- Serra da Estrela ( 1993 m n.p.m.)
Najdłuższa rzeka- Mondego
Stolica- Lizbona
Język urzędowy- Portugalski
Data wstąpienia do UE- 1 stycznia 1986 r.
GEOGRAFIA:
Państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.
W drugiej połowie lat 80. produkt krajowy brutto wzrastał średnio o 4,6% rocznie. Na przyspieszenie rozwoju gospodarczego wpłynęło członkostwo w EWG (od 1986) i napływ kapitału zagranicznego. W latach 1988-1993 Portugalia otrzymała 3,7 mld dolarów amerykańskich z Regionalnego Funduszu EWG na modernizację przemysłu, gospodarki rolnej i rozbudowę infrastruktury. Od 1988 r. zaczęła się reprywatyzacja przedsiębiorstw, przejętych przez państwo po 1974 r. Szybkie zmiany struktury gospodarki, opartej do lat 70. na rolnictwie i eksploatacji kolonii. W 1990 r. ok. 56% produktu krajowego brutto wytworzyły usługi (głównie handel, turystyka), 38% – przemysł i budownictwo, 6% – rolnictwo i leśnictwo. Produkt krajowy brutto na 1 mieszkańca wynosi 21,765 dolarów amerykańskich (2014). Istotną rolę w gospodarce odgrywają przekazy pieniężne od pracujących za granicą emigrantów portugalskich (1991 – 3,4 mld dolarów amerykańskich).
Portugalia jest obecnie jednym z najwolniej rozwijających się krajów Europy. Na uwagę zasługuje fakt, iż w kwietniu 2007 r. The Economist opisała Portugalię jako „chorego człowieka Europy”[4]. Ponadto należy zauważyć, że w 2003 r. Portugalia zanotowała spadek PKB, zaś jego wzrost w 2006 r. w wysokości 1,3% był nie tylko najniższy w Unii Europejskiej, ale też w całej Europie.
TURYSTYKA:
W 2013 roku kraj ten odwiedziło 8,324 mln. turystów (8,3% więcej niż w roku poprzednim), generując dla niego przychody na poziomie 12,284 mld dolarów.
Portugalia jest popularnym celem turystów z całego świata, znana jest przede wszystkim z turystyki wypoczynkowej oraz krajoznawczej. Najpopularniejszymi ośrodkami turystycznym w Portugalii są stolica i największe miasto Lizbona, uznawana za jedno z najpiękniejszych miast Europy, oraz Porto. Portugalia to także znaczący ośrodek turystyki pątniczej, ze względu na słynne sanktuarium w Fatimie, odwiedzanego chętnie m.in. przez polskich turystów.
Portugalia najchętniej odwiedzana jest przez turystów z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii oraz Niemiec.
Ze względu na położenie geograficzne oraz walory antropogeniczne i przyrodnicze, wyróżnia się 8 portugalskich regionów turystycznych:
- Costa de Lisboa – miasto Lizbona, przedmieścia i okolice.
- Costa Verde – portugalskie „zielone wybrzeże” obejmujące całą północną linię brzegową Portugalii.
- Costa da Prata – portugalskie „srebrne wybrzeże” obejmujące wybrzeże centralnej Portugalii od Lizbony do Porto.
- Montanhas – górzysty region północno-środkowej Portugalii.
- Planicies – nizinny region Alentejo na południu.
- Algavre – południowe wybrzeże Portugalii.
- Madeira – Madera położona nad Oceanem Atlantyckim
KULTURA I SZTUKA:
Portugalia to jedno z państw romańskich. W kulturze Portugalii widoczny jest wpływ różnych cywilizacji: tych, które dotarły do Półwyspu Iberyjskiego (m.in. Celtów, Rzymian, Maurów), jak również tych, z którymi Portugalczycy mieli styczność w wyniku morskich wypraw w okresie wielkich odkryć geograficznych. Portugalia posiada również silne historyczne oraz kulturowe powiązania z sąsiednią Hiszpanią, wywarła także ogromny wpływ kulturowy i językowy na Brazylię.
Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 13 miejsc z Portugalii, z czego 9 z nich to zabytki architektoniczne, a 2 to regiony uprawy wina.
Od 1990 roku, liczba publicznych obiektów kulturalnych w Portugalii wzrosła. Oprócz Muzeum Calouste Gulbenkiana, otwartego w 1969 roku w Lizbonie, powstały m.in. Centro Cultural de Belém w Lizbonie, Museu de Arte Contemporânea de Serralves oraz Casa da Música w Porto.
Charakterystyczny dla Portugalii jest styl manueliński, cechujący się ozdobną ornamentyką o motywach orientalnych i morskich (np. liny okrętowe, fale, koniki morskie czy koralowce). Styl ten powstał w okresie wielkich odkryć geograficznych, dokonywanych przez Portugalię, pod rządami króla Manuela I. Znakomitymi przykładami stylu manuelińskiego są: Klasztor Hieronimitów i Torre de Belém w Lizbonie oraz Klasztor Zakonu Chrystusa w Tomar.
Przykładem współczesnej architektury jest znajdujący się w Porto budynek – Casa da Música, nagrodzony przez RIBA, oraz Parque das Nações w Lizbonie. Do znanych na całym świecie, współczesnych architektów portugalskich zalicza się: Eduardo Souto de Moura, Álvaro Siza Vieira, Gonçalo Byrne, Filipe Oliveira Dias oraz Carrilho da Graça.
CIEKAWOSTKI:
- Stolicą Portugalii jest Lizbona, jednak nie istnieje żaden dokument ogłaszający ją oficjalnie stolicą. W 1255 roku decyzją króla Alfonsa III najważniejszym miastem zamiast Coimbry stała się właśnie Lizbona. Utraciła ona jednak ten tytuł na rzecz brazylijskiego Rio de Janeiro, które było stolicą tego kraju w latach 1808 do 1821. To właśnie w tych latach rodzina królewska wraz z Janem VI na czele schroniła się w Rio przed zbliżającą się inwazją wojsk Napoleona.
- W portugalskich sklepach płatności można dokonać jedynie w euro, które w 2002 roku zastąpiło ówczesną walutę escudo. W tym miejscu warto zaznaczyć, że ten kraj przystąpił do Unii Europejskiej w 1986 roku.
- Warszawę ze stolicą Portugalii dzieli 2763 kilometrów w linii prostej. Do tego miasta bez problemu można dojechać samochodem, jednak wtedy dystans wynosi 3317 kilometrów, a sama podróż bez korków zajmie około 29 godzin. Wielbiciele długich spacerów mogą zdecydować się na przejście 3143 kilometrów, co w przybliżeniu zajmie 643 godziny. Jednak jak się domyślacie, najlepiej skorzystać z samolotu.
- Jedynym sąsiadem Portugalii jest zbliżona kulturowo Hiszpania.
- Zgodnie z danymi z 2015 roku, kraj ten zamieszkuje 10 825 309 osób. W samej Lizbonie zamieszkuje około 27% populacji państwa.
- Przeciętny Portugalczyk żyje 79 lat – statystyki pod względem płci wyglądają jednak nieco inaczej. Płeć piękna żyje nieco dłużej, bo aż 82 lata, mężczyźni zaś 75 lat.
- Powierzchniowo Polska jest ponad trzykrotnie większa (x3,38) od Portugalii.
- Portugalia jako samodzielne państwo istnieje od 1139 roku. Granice tego państwa zostały wytyczone w 1270 roku i od tego czasu nie ulegały zmianie (to najstarsza linia graniczna znajdująca się w Europie).
- Zaraz po Atenach Lizbona jest drugą najstarszą europejską stolicą. Historycy uważają, że założyli ją Fenicjanie około 1200 r. p.n.e.
autorzy: Anna Pijanowska, Kacper Petit