Powierzchnia: 43 094 km²
Ludność: 5 614 mln
Najwyższy szczyt: Møllehøj
Najdłuższa rzeka: Gudenå
Stolica: Kopenhaga
Język urzędowy: duński
Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 1973 r.
GEOGRAFIA: Dania leży w Europie Północnej. Jest państwem skandynawskim. Terytorium Danii obejmuje Półwysep Jutlandzki oraz 405 wysp i wysepek, z których tylko 80 jest zamieszkałych. Największe z nich to Zelandia i Fionia. Obecnie większą część obszaru Danii stanowią tereny równinne, na których przeważają grunty uprawne i pastwiska oraz w znacznej części lasy i jeziora.
TURYSTYKA:
Dania oferuje mnóstwo ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych m.in.:
- Zamek Rosenborg – pełnił funkcję oficjalnej, letniej rezydencji królewskiej do 1838 r., gdy został on zamieniony w muzeum.Wszystko co można dziś zobaczyć na zamku jest autentyczne, ponieważ zamek przetrwał do naszych czasów w niezmienionym praktycznie stanie. Dziś dawna rezydencja królewska należy do najczęściej odwiedzanych zabytków Kopenhagi. Na zamku można zobaczyć m.in. wspaniałe, w pełni wyposażone komnaty królewskie, a także Salę Rycerską, w której stoją oryginalne, XVII – i XVIII – wieczne trony monarchy i monarchini.
- Klify kredowe – białe klify wyspy Møn należą do najwyższych nad Bałtykiem, sięgają aż 130 m n.p.m. i ciągną się przez 7 km.Każdego roku 20-40 cm klifów znika w wodach Bałtyku, powodując powstawanie nowego lądu. Aby zejść do podnóża klifu należy pokonać ponad 400 schodów.
- Muzeum Narodowe w Kopenhadze – usytuowane jest w Pałacu Książęcym. Pałac zbudowany został w 1744 r. dla ówczesnego księcia i następcy tronu Fryderyka V. Muzeum Narodowe obejmuje siedem głównych działów: „Duńską Prehistorię”, „Duńskie Wieki Średnie i Renesans”, „Historie Danii”, „Królewską Kolekcję Monet i Medali”, „Antyki”, „Kolekcje Etnograficzne”, i „Muzeum Dziecięce”.
- Radhuset – ratusz Kopenhagi zbudowany w stylu włoskiego renesansu. Na ratuszu znajduje się Zegar Świata, który znajduje się na najwyższej w kraju wieży o wysokości 106 m. Piękno całego miasta można podziwiać z Rundetarn, czyli okrągłej wieży, która przez długi czas pełniła funkcje obserwatorium.
- Muzeum Thorvaldsena – budynek ten został wybudowany w 1837 r., ponieważ miał być hołdem kopenhażan dla Bertela Thorvaldsena, który po ponad 40 latach mieszkania w Rzymie zdecydował się powrócić w rodzinne strony. Gmach muzeum zbudowany został według projektu architekta Michaela Gottlieba Bindesbøla. Thorvaldsen nie doczekał się otwarcia muzeum, ale został pochowany na muzealnym dziedzińcu. W muzeum możemy oglądać rzeźby artysty z marmuru lub gipsu, zebrane przez Thorvaldsena antyki, obrazy oraz rysunki.
KULTURA I SZTUKA:
- Christoffer Wilhelm Eckersberg – jeden z najważniejszych malarzy XIX w. Od 1818 roku był profesorem w Kopenhaskiej Akademii Sztuk, a w latach 1827-1829 został jej dyrektorem. Eckersberg jest uważany za głównego przedstawiciela malarstwa romantyczno-klasycystycznego.
- Hans Christian Andersen – duński pisarz i poeta, najbardziej znany ze swej twórczości baśniopisarskiej. We wczesnych zbiorach Andersen powracał do opowieści, które słyszał jako dziecko, ale stopniowo zaczął dołączać do nich własne. Dzięki baśniom takim jak: „Mała syrenka”, „Krzesiwo”, „Królewna na ziarnku grochu”, „Królowa Śniegu”, „Cynowy żołnierzyk”, stał się znany jako ojciec baśni nowoczesnej.
- Johann Peter Emilius Hartmann – duński kompozytor. Był czołowym przedstawicielem narodowego kierunku w muzyce skandynawskiej. Pisał: opery, symfonie, muzykę: do dramatów, kameralną, organową i fortepianową.
- Søren Aabye Kierkegaard – duński filozof, uznawany jest za jednego z prekursorów filozofii egzystencjalnej, głównie jej chrześcijańskiego nurtu. Nazywany jest „ Sokratesem Północy”. Wywarł wpływ na rozwój XX- wiecznej filozofii.
CIEKAWOSTKI:
- Dania to kraj rowerzystów. Na rowerach jeżdżą wszyscy niezależnie od wieku. Sieć dróg rowerowych w Danii wynosi ok. 10 000 km.
- Dania posiada drugi co do wielkości most na świecie, Great Belt o długości 1624 m.
- Ważnym świętem dla każdego Duńczyka są jego urodziny. W dniu urodzin przed domem solenizanta wywiesza się flagę Danii.
- Kuchnia duńska jest połączeniem tradycyjnej kuchni Skandynawii z tradycjami kontynentalnymi. Często spożywane są dania z ryb, np. makreli.
autor: Klaudia Górska
Dodaj komentarz