LUKSEMBURG flaga luksemburg

Powierzchnia: 2586km²

Ludność: 549 680

Najwyższy punkt: Kneiff 559,8 m n.p.m.

Stolica: Luksemburg

Języki urzędowe: luksemburski, niemiecki, francuski

Data wstąpienia do Unii Europejskiej: 25 marca 1957r.

GEOGRAFIA: Luksemburg położony jest w Europie Zachodniej. Graniczy z Belgią od północy i zachodu, z Francją od południa i z Niemcami od wschodu. Luksemburg podzielony jest na 3 dystrykty, a one na 12 kantonów. Jest to kraj bardzo wysoko rozwinięty gospodarczo. Jest jednym z głównych ośrodków finansowych świata. Codziennie do pracy w Luksemburgu przyjeżdża około 157 tys. ludzi z Francji, Belgii i Niemiec.

TURYSTYKA: W Luksemburgu warto zwiedzić:

– Pałac Wielkiego Księcia:Wcześniej w miejscu dzisiejszego pałacu książęcego wznosił się ratusz miejski, który został zniszczony przez wybuch prochu w 1554 roku.Pałac w latach sześćdziesiątych, a następnie 1992-1995 przeszedł gruntowną renowację.Obok pałacu mieści się kompleks budynków z 1859 roku, który jest siedzibą parlamentu Wielkiego Księstwa, czyli Izby Deputowanych.

-Katedrę Notre Dame:Pierwotnie katedra wybudowana została w latach 1613-1621 przez zakon jezuitów, by służyła jako kościół dla ich szkoły.W krypcie katedry spoczywa m.in. Jan Ślepy, król Czech i książę Luksemburga oraz członkowie panującej rodziny książęcej. Charakterystyczną cechą katedry jest jej czarna wieża, która może być dobrym punktem orientacyjnym w trakcie zwiedzania miasta.

-Opactwo Neumuster:Zostało wybudowane w roku 1606 i należało do benedyktynów.W roku 2004, w maju, podpisano tutaj traktat akcesyjny do UE Bułgarii i Rumunii.

-Rocher du Bock: To właściwa kolebka Luksemburga.W tym miejscu nad urwiskiem rzeki Alzette hrabia Zygfryd wzniósł swój zamek.  Z tego miejsca rozciąga się piękny widok na dolinę Alzette i przedmieścia Grund, czyli Clausen i Pfaffenthal.

KULTURA I SZTUKA:

1.Znani przedstawiciele Luksemburga:

-Jean Joseph Ferdinand Kutter jest uważany za jednego z najważniejszych malarzy Luksemburga. Był pod silnym wpływem impresjonistów, ale rozwinął swój własny, charakterystyczny styl ekspresjonistyczny.

-Théo Kerg był malarzem i rzeźbiarzem, który specjalizował się w sztuce współczesnej.

CIEKAWOSTKI:

1.Herb Luksemburga przedstawia na płaszczu czerwonym podbitym gronostajami zwieńczonym koroną wielkoksiążęcą tarczę, na której na pasach srebrnych i błękitnych lew wspięty czerwony z koroną i orężem złotym. Nad tarczą korona. Tarczę okala wstęga trójkolorowa złoto-czerwono-zielona z Orderem Korony Dębowej. Tarczę podtrzymują ukoronowane lwy stojące na podstawie.

2.Kuchnia:

-„Bretzel” – w trzecią niedzielę Wielkiego Postu (obchodzoną jako Bretzelssonndeg) mężczyźni dają swym narzeczonym/żonom precla, a na Wielkanoc panie odwdzięczają się w postaci jaj.

-„Quetscheflued” – tarta śliwkowa, jedzona oczywiście we wrześniu.

-„Verwurelt Gedanken” – specjalne ciastka jedzone podczas Karnawału

– „Boxemännercher” – piernikowe ludziki, sprzedawane 6 grudnia

3.Święta,festiwale,itp.

-„Liichtmëss” (początek lutego)

Obchody święta Matki Boskiej Gromnicznej z pogańskimi korzeniami. Dzieci wędrują z lampionami od domu do domu i pod drzwiami śpiewają tradycyjną piosenkę błogosławiącą mieszkańców. W zamian otrzymują słodycze.

-„Buergbrennen” (pierwsza niedziela po Środzie Popielcowej)

W połowie lutego pali się wielkie krzyże, jako symbol odejścia zimy i nadejścia wiosny.

-„Éimaischen” (Wielkanoc)

Tradycyjny jarmark organizowany w poniedziałek wielkanocny na placu pod pałacem księcia, na którym można zakupić ręcznie robione gliniane ptaszki. Taka sama impreza odbywa się w Nospelt.

-Festival Medieval w Vianden (sierpień)

Na ten dzień Vianden przemienia się w średniowieczne miasto, gdzie można spotkać i księżniczki i rycerzy. Na ulicach odbywają się pokazy walk, występy trubadurów i połykaczy ognia. Można pobawić się w dawne zabawy i potańczyć przy muzyce.

-Festiwal win w Grevenmacher (wrzesień)

Wybór Winnej Królowej, muzyka i zabawa połączona z degustacją wina.

-Festiwal jabłek w Steinsel (wrzesień/październik)

Niecodzienna okazja zapełnienia piwnicy własnoręcznie zebranymi jabłkami w okazyjnej cenie, a także napicia się świeżego soku lub wina z jabłek. Można też się najeść ciast z jabłkami.

 

 autor: Jagoda Bekier

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.