BELGIA

 

 

POWIERZCHNIA: 30 528 km²

LUDNOŚĆ : 11 151 495

NAJWYŻSZY SZCZYT : Signal de Botrange (694 m.n.p.m.)

NAJDŁUŻSZA RZEKA : Skalda (350km)

STOLICA : Bruksela

JĘZYK URZĘDOWY : niderlandzki, francuski, niemiecki

DATA WSTĄPIENIA DO UE : 1 stycznia 1958r.

 

 

GEOGRAFIA :

 

Większą część powierzchni Belgii stanowią niziny; w północnej części płaska, częściowo zabagniona równina Flandrii (tzw. Belgia Niska), oddzielona od morza wałem wydm (wys. do 20 m), oraz pagórkowata i piaszczysta kraina Kempen (wys. do 95 m) w środkowej części (Belgia Średnia) wysoczyzna Brabancji (wys. 100–200 m) , zbudowane głównie z glin i piasków trzeciorzędowych pokrytych lessem oraz wzgórza Hainaut (na zachodzie) zbudowane z utworów glinianych.

W Belgii panuje klimat umiarkowany morski. Cechuje się on wysokimi opadami przez cały rok i niskimi aamplitudami termicznymi.

Naturalna formacja roślinna w postaci lasów liściastych została całkowicie wykarczowana, a jej miejsce zajęły pola uprawne i łąki. Lasy Belgii stanowią 21% powierzchni kraju. Trzy czwarte lasów stanowią formacje liściaste, w których rosną takie gatunki jak dąb buk grabi jesion. Na obszarach wyżynnych występują brzozy. Poza lasami występują wrzosowiska i torfowiska.

Belgia jest państwem federacyjnym, a jej podział administracyjny odzwierciedla złożoną strukturę etniczną, językową i kulturową tego kraju. Belgia podzielona jest na trzy wspólnoty, trzy regiony oraz cztery regiony językowe. Dwa z trzech regionów dzielą się dalej na prowincje, po 5 w każdym. Trzeci region to region stołeczny Brukseli. Ponadto najniższym stopniem podziału są gminy, których jest 589.

 

 

 

 

 

Trzy regiony autonomiczne Belgii:

  • Region stołeczny Brukseli
  • Region flamandzki
  • Region waloński

 

Trzy wspólnoty:

  • Francuska
  • Flamandzka
  • Niemieckojęzyczna

 

Cztery regiony językowe:

  • region francuskojęzyczny
  • region niderlandzkojęzyczny
  • dwujęzyczny region Brukseli,
  • region niemieckojęzyczny.

 

 

Jeden z najlepiej rozwiniętych krajów Europy. PKB wyniósł 254 mld euro

(30 001 euro na 1 mieszkańca). Podatki w Belgii należą do najwyższych w Europie i stanowią 47% PKB. Podstawą gospodarki jest wysoko rozwinięty przemysł (głównie hutniczy, maszynowy, elektrotechniczny, spożywczy, chemiczny, włókienniczy) oraz wysoko towarowe rolnictwo (hodowla bydła, trzody; uprawa zbóż, buraków cukrowych). Główne rynki eksportowe dla belgijskiej gospodarki to Niemcy, Francja i Holandia, a w przypadku importu – Holandia, Niemcy i Francja.

 

 

TURYSTKA:

 

Królestwo Belgii jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Państwo to jest celem podróży, ale też często zwiedza się je tranzytowo. Najwięcej gości pochodzi z Holandii, Niemiec, Francji i Anglii. Najczęściej zwiedzane są zabytkowe miasta: BrukselaAntwerpia, Gandawia ,Brugia czy Liege.

Popularnością cieszą się też znane nadmorskie uzdrowiska – Spa i Ostenda. Obok Polaski i IrlandiiBelgia stanowi północnoeuropejską ostoję katolicyzmu i posiada znane miejsca kultu religijnego – BenneuxSaint-Hubert i Beauraing. Belgowie zrobili atrakcję turystyczną z mocno kultywowanych tradycji ludowych: tkactwa czy koronkarstwa.

 

 

 

  • Góry Ardeny są rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku. Zimą rządzą narciarze, latem spadochroniarze, amatorzy wspinaczki i piesi turyści. Mimo tych licznych atrakcji symbolemBelgii pozostanie jednak Bruksela – siedziba króla i parlamentu belgijskiego oraz ważnych międzynarodowych instytucji: NATO i wielu jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej

 

  • Wielki Plac w Brukseli – rynek w Brukseli, główny plac Brukseli Dolnej, nieregularny, pięciokątny, u wylotu siedmiu ulic, bez zabudowy śródrynkowej , wytyczony przed 1348 rokiem. W XIV wieku wybudowano na nim ratusz miejski w stylu gotyckim, a w XVI wieku Maison du Roi . Zburzony w 1695 roku podczas francuskiego bombardowania, odbudowany w jednolitym stylu architektonicznym.

 

  • Zamek Jehay, w prowincji Liege zajmuje zaszczytne miejsce na liście dziedzictwa Walonii. Niewielki, elegancki zamek, otoczony ze wszystkich stron fosą przyciąga uwagę nie tylko swoją architekturą, ale też nietypową elewacją. Oryginalną kolorystykę fasad zamkowych „szachownicy” daje wykorzystanie przy budowie naprzemiennego połączenia białych kamieni z szaro – brązowymi blokami piaskowca.

 

  • Najstarszą budowlą Antwerpii jest bez wątpienia Zamek Het Steen, Kamienne mury którego stały już wtedy, gdy na brzegach rzeki Skaldy dopiero co zaczęły pojawiać się drewniane domy Zamek Het Steen w różnych latach należał do dość znanych osobistości, takich jak przywódca krzyżowców Gotfryd z Bouillon lub też słynny malarz Peter Paul Rubens, który uwiecznił ową twierdzę na jednym ze swych obrazów.

 

KULTURA:

 

Kontynuacja sztuki flamandzkiej rozwinęła się po utworzeniu niepodległej Belgii (1830), początkowo pod wpływem klasycyzmu i częściowo romantyzmu, później samodzielnie, lecz w powiązaniu z prądami panującymi w sztuce zachodniej Europy. W czasie proklamowania niepodległości w architekturze belgijskiej panował klasycyzm; jego czołowym reprezentantem był L. Roelandt. Około 1840 narodził się eklektyzm, którego typowym przedstawicielem był m.in. J. Poelaert (Pałac Sprawiedliwości w Brukseli). Tendencje secesyjne propagowali V. Horta i H. van de Velde; obaj, swą twórczością wkraczającą w XX w., stali się pionierami nowoczesnej architektury, a także sztuki stosowanej. Po II wojnie światowej architektura belgijska rozwijała się bardzo dynamicznie, wyzyskując najnowsze zdobycze konstrukcyjne i materiałowe. Rzeźba od klasycyzmu, propagowanego przez G. Geefsa, ewoluowała z czasem ku realizmowi; obie tendencje łączył w swych pracach P. de Vigne.

 

 

Galeria l’Art Belge Contemporain – jedna z największych galerii współczesnego malarstwa belgijskiego. Galeria powstała w 1981 przy Fondation pour l’Art Belge Contemporain w Brukselii i działa na mocy królewskiego dekretu. Jej założycielem jest Serge Goys de Heusch. Galeria popularyzuje belgijskich artystów XX wieku, organizuje wystawy, opracowuje monografie malarzy i tworzy jedną z ważniejszych kolekcji współczesnej sztuki na terenie Belgii. Corocznie organizuje sześć lub siedem wystaw w swojej siedzibie w Saint-Gilles (Bruksela). Wśród ponad 150 malarzy w zbiorach galerii znaleźli się najważniejsi dwudziestowieczni twórcy m.in.: Marcel Baugniet,  Gaston Bertrand, Andrew Blank.

 

 

CIEKAWOSTKI:

 

Manneken pis (Siusiający chłopiec) – symbol Brukseli, figurka-fontanna, wykonana z brązu, przedstawiająca nagiego, sikającego chłopca.

Jak mówi jedna z legend, chłopiec był synem jednego z królów belgijskich. Podczas polowania w lasach znajdujących się (niegdyś) wokół Brukseli, malec zaginął. Król rozkazał przeszukać wszystkie pobliskie lasy, jednak nikt nie mógł dziecka odnaleźć. Dopiero po kilku dniach, gdy wszyscy stracili już nadzieję na odszukanie królewicza, pewien leśniczy, bardzo spragniony, usłyszał szemrzący strumyczek. Odsunął gałęzie, wstrzymujące go od źródła wody, i zobaczył nagiego, sikającego chłopca.

Kuchnia belgijska jest wysoko ceniona na świecie i powszechnie uważa się, że w Europie ustępuje tylko wykwintnej kuchni francuskiej. Belgowie uważają siebie za wynalazców frytek, które tu spożywa się z majonezem. Powszechnie jada się tu owoce morza, zwłaszcza małże. Bardzo popularnym sposobem poruszania się jest rower, można wypożyczać w licznych wypożyczalniach.

 

Powszechne święta narodowe i dni wolne od pracy :

1 stycznia – Nowy Rok

1 maja – Święto Pracy

21 lipca – Święto Narodowe Belgii (rocznica wstąpienia na tron króla Leopolda I w 1831 roku)

15 sierpnia – Wniebowstąpienie Maryi Panny

1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych

11 listopada – Święto Wyzwolenia

 

GALERIA ZDJĘĆ

autor: Maria Augustyn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.