Powierzchnia: 78 866 km²
Ludność: 10 541 466
Najwyższy szczyt: Śnieżka 1603 m n.p.m.
Stolica: Praga
Język urzędowy: czeski
Data wstąpienia do Unii Europejskiej: 1 maja 2004r.
GEOGRAFIA: Czechy są państwem w środkowej Europie, bez dostępu do morza. Graniczą od zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, od wschodu ze Słowacją i od północy z Polską. Podział administracyjny Czech obejmuje 13 krajów samorządowych oraz 7 okręgów terytorialnych.Czechy są rozwiniętym krajem przemysłowo-rolniczym o bogatych tradycjach przemysłowych.Czechy są krajem zasobnym w bogactwa naturalne. Aktualnie największe znaczenie ma węgiel.
TURYSTYKA: W Czechach warto zwiedzić:
-Skalne miasto, Teplice składa się z labiryntu form z piaskowca płytowego, rozmieszczonych w przeróżnych kombinacjach. Powstały one na skutek erozji i działalności rzek. Malowniczo komponują się z charakterystyczną dla tego miejsca przyrodą.
-Zdar nad Sazavou powstał na początku XVIII wieku według projektu Jana Blazeje Santiniego-Aichla i stanowi przykład barokowego gotyku. Warto przyjechać i zobaczyć ten niespotykany kościół w kształcie pięciokątnej gwiazdy w otoczeniu ambitu i cmentarza.
-Znojmo to intrygujące miasto o tajemniczej historii. Z jednej strony jest urocze – zachwyca architekturą i winiarniami, z drugiej mroczne i tajemnicze. Pod miastem znajduje się 5 poziomów korytarzy, które służyły początkowo jako magazyny na wino oraz do pobierania wody. Później stały się schronami w czasie wojny, następnie salami tortur, więzieniem i miejscem, owianym legendami.
KULTURA I SZTUKA:
Znani przedstawiciele Czech:
-Václav (Wenzel, Wenceslas) Hollar jeden z najwybitniejszych czeskich malarzy XXVII wieku. Rył i rysował portrety, przedstawienia dzieł sztuki, widoki miast, pejzaże, rośliny i zwierzęta
-František Horčička autor cyklu portretów królów czeskich znajdującego się w praskiej Galerii Narodowej oraz licznych portretów przedstawicieli mieszczaństwa i szlachty.
-Francis Tkadlík czeski malarz, grafik. Jego prace są jednym z pierwszych przewyższyć stylu barokowego i powrót do czeskiej historii religijnej. Tworzył nowy kierunek czeskiego malarstwa z elementami romantyzmu.
– Antonín Mánes jego pejzaże, przedstawiające liczne czeskie miasteczka i zamki, a także jego portrety, noszą już wyraźne ślady estetyki romantycznej. W niektórych ze swych obrazów Mánes wymykał się ze swoistej atmosfery teatralności i malowniczości, jakie charakteryzowały jego obrazy, które mogą być postrzegane jako romantyczne, i zbliżał się do realizmu holenderskich mistrzów pejzażu II połowy XVII wieku.
CIEKAWOSTKI:
1.Kuchnia
Czesi uwielbiają zupy które są podstawą każdego obiadu. Najsłynniejsza w Pradze jest zupa z flaków ,w innych regionach Czech serwuje się równie wspaniałą zupę czosnkową z serem .
2.Święta
-1. stycznia – Dzień Odnowienia Niepodległego Państwa Czeskiego, Nowy Rok
-1. maja – Święto Pracy
-8. maja – Dzień Wyzwolenia spod Faszyzmu
-5. lipca – Dzień Apostołów Słowiańskich Cyryla i Metodego
-6. lipca – Dzień Spalenia Mistrza Jana Husa (1415)
-28. września – Dzień Czeskiej Państwowości
-28. października – Dzień Powstania Niepodległej Czechosłowacji (1918)
-17. listopada – Dzień Walki za Wolność i Demokrację
-24. grudnia – Wigilia
-25. grudnia – 1. dzień Świąt Bożego Narodzenia
-26. grudnia – 2. dzień Świąt Bożego Narodzenia.
autor: Laura Szpilka
Dodaj komentarz