Powierzchnia: 131 957 km²
Ludność: 10 775 557
Najwyższy szczyt: Mitikas (2918 m n.p.m.)
Najdłuższa rzeka: Marica (544km)
Stolica: Ateny
Język urzędowy: grecki
Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 1981r
GEOGRAFIA: położona w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Republiką Macedonii i Bułgarią od północy, oraz Turcją od wschodu. Grecja jest podzielona na 13 regionów, które dzielą się na 54 departamenty. Mocnymi punktami gospodarki są: turystyka i eksploatacja pierwszej w świecie, pod względem wartości jednostek, floty handlowej. Dodatkowo, Grecy eksploatują liczne jednostki tzw. tanich bander.
TURYSTYKA:
Największą atrakcją turystyczną Grecji jest Partenon – jeden z centralnie położonych budynków ateńskiego Akropolu. Jego budowę rozpoczęto w 447 p.n.e., a zakończono w roku 432 p.n.e. Otacza ją kolumnada złożona z 46 kolumn (po 17 na dłuższych bokach i po 8 na krótszych). Za przedsionkiem znajduje się naos, w której na podium umieszczony był wysoki na 11 m posąg Ateny.
Akropol to położone w Atenach wapienne wzgórze o wysokości względnej 90 m (157 m n.p.m.). Był ufortyfikowanym wzgórzem, na którym już w czasach mykeńskich zbudowano cytadelę. W okresie późniejszym Akropol stał się miejscem kultu. Na akropolu stały m.in.: Partenon, Erechtejon, Świątynia Ateny oraz Propyleje.
Meteory to masyw skał z piaskowca w środkowej Grecji na północno-zachodnim krańcu równiny tesalskiej w okolicy miasta Kalampaka. Skały osiągają wysokość do 540 m n.p.m. Na szczytach skał umiejscowiony jest zespół prawosławnych klasztorów. Początkowo wszelkie materiały potrzebne do budowy i życia mnichów wciągane były na linach, również odwiedzający mogli dostać się do nich jedynie na linach. Obecnie część udostępniona jest dla zwiedzających i dla ich wygody wybudowano schody i pomosty.
Lindos to greckie miasto leżące na wyspie Rodos. Oprócz pięknych plaż turystów na Lindos przyciągają również ruiny antycznej, doryckiej świątyni, która została wzniesiona na cześć Ateny.
Epidauros – w Epidauros od VI wieku p.n.e. do IV wieku n.e. istniało najsłynniejsze sanktuarium Asklepiosa w świecie antycznym, którego kult zastąpił wcześniejszy na tym miejscu kult Apollina.
Delfy – antyczne miasto i świątynia grecka u stóp Parnasu, 13 km od Zatoki Korynckiej, na drodze z Termopilów na Peloponez. Istniało niewątpliwie już w epoce mykeńskiej, o czym świadczą liczne wykopaliska. Największym poważaniem cieszyły się Delfy w archaicznej Grecji, kiedy kapłani delficcy, przy pomocy swej wyroczni kierowali całym niemal życiem Greków.
Spinalonga – grecka wyspa położona niedaleko Krety. W 1579 roku Wenecjanie zbudowali na wyspie fortecę na miejscu starego akropolu co obecnie stanowi jedną z największych greckich atrakcji turystycznych.
Agora w Atenach – główny plac, rynek w miastach starożytnej Grecji. Usytuowano na niej świątynie, biblioteki i budynki użytku publicznego. Charakterystycznymi budowlami były stoa, czyli zadaszone kolumnady, które chroniły przed deszczem lub słońcem. Agora mieściła się u podnóża stromego, skalistego wzgórza – Akropolu. Działały tu najważniejsze państwowe urzędy, kupcy oferowali swe towary, odbywały się uroczystości publiczne.
Hefajstejon – świątynia poświęcona Hefajstosowi i Atenie, patronom rzemiosła, znajdująca się w dzielnicy Keramejkos ponad agorą u stóp Akropolu w Atenach. Świątynia została zbudowana w porządku doryckim ok. 445 p.n.e.-425 p.n.e.
Ruiny antycznego miasta Olimpia – w starożytności było to najsławniejsze miejsce kultu Zeusa. Pierwsze odnotowane igrzyska odbyły się w 776 p.n.e.
KULTURA I SZTUKA:
Fidiasz- cieszył się największą popularnością wśród rzeźbiarzy w okresie klasycznym, żył w V w. p.n.e. Był autorem rzeźbionych posągów bogów, np. Zeusa Olimpijskiego. Odznaczały się one majestatycznym wyglądem, mniej natomiast było w nich życia.
Myron- potrafił w swych rzeźbach z brązu uchwycić chwilowe napięcie mięśni i ruch ciała. Przykładem tego typu prac jest Dyskobol, wykonany przez niego.
Pitagoras- -założył swoją szkołę filozoficzną. Szczególne miejsce w nauce Pitagorasa zajmowała matematyka, odkrył m.in. znane twierdzenie o kwadratach zbudowanych na bokach trójkąta.
Sokrates- jednym z najważniejszych celów jego nauki i filozofii było wychowanie na prawego obywatela. Nie nauczał jednak za pieniądze. Podstawową jego maksymą było stwierdzenie: „wiem, że nic nie wiem”. Nauczał, że istnieje jedna prawda, występując przeciwko względności prawdy, relatywizmowi i subiektywizmowi głoszonym przez innych filozofów.
CIEKAWOSTKI:
Grecja ma najdłuższy hymn na świecie. Składa się ze 158 zwrotek.
Narodowym drzewem jest drzewo oliwkowe.
Kraj ten jest 2,4 razy mniejszy od Polski.
Główna religią jest prawosławie, 87%.
Kraj ten zamieszkuje około 50 000 Polaków.
W Grecji jest ponad 2 000 wysp.
Prawie 80% Grecji stanowią tereny górzyste.
Najdalsza możliwa odległość na lądzie od brzegu morza to 140 km.
Po centrum stolicy Grecji w dni parzyste (od poniedziałku do piątku) mogą poruszać się tylko samochody z parzystymi numerami rejestracyjnymi i odwrotnie.
autorzy: Wiktoria Karpińska, Jakub Janik
Dodaj komentarz