Ludność: 4 588 252
Najwyższy szczyt: Carrantuohill 1041 m n.p.m.
Najdłuższa rzeka: Shannon 386 km
Stolica: Dublin
Język urzędowy: irlandzki, angielski
Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 1973
Geografia: Od końca XVI w. wyspa Irlandia tradycyjnie dzielona była na 4 historyczne prowincje, a te z kolei dzielono na 32 hrabstwa. Dwa historyczne hrabstwa: Desmond oraz Coleraine obecnie nie istnieją, a niektóre inne zmieniły nazwy bądź granice.Po podziale Irlandii w 1921 roku, nowo powstałe państwo irlandzkie objęło 26 hrabstw, a 6 pozostałych znalazło się w granicach Irlandii Północnej. Dwa hrabstwa w Republice uległy podziałowi, co dało obecny podział administracyjny na 29 hrabstw[1]. Nadal jednak podział na 26 hrabstw funkcjonuje dla celów pocztowych oraz w kontekstach sportowych i kulturowych. Hrabstwa i ich stoliceAktualny podział administracyjny:
Dublin (tradycyjne) – Dublin
Dún Laoghaire-Rathdown – Dún Laoghaire
Fingal – Swords
Dublin Południowy – Tallaght
Wicklow – Wicklow
Wexford – Wexford
Carlow – Carlow
Kildare – Naas
Meath – Navan
Louth – Dundalk
Monaghan – Monaghan
Cavan – Cavan
Longford – Longford
Westmeath – Mullingar
Offaly – Tullamore
Laois – Portlaoise
Kilkenny – Kilkenny
Waterford – Dungarvan
Cork – Cork
Kerry – Tralee
Limerick – Limerick
Tipperary (tradycyjne)
Tipperary Północne – Nenagh
Tipperary Południowe – Clonmel
Clare – Ennis
Galway – Galway
Mayo – Castlebar
Roscommon – Roscommon
Sligo – Sligo
Leitrim – Carrick-on-Shannon
Donegal – Lifford
Turystyka: Irlandia, jak na dość małą wyspę, ma sporo do zaoferowania miłośnikom turystyki. Planując zwiedzanie Zielonej Wyspy warto zastanowić się jakie miejsca są szczególnie popularne oraz szczególnie polecane. Zaprezentowane w tym artykule atrakcje turystyczne dają wyobrażenie o tym jak zróżnicowanym miejscem jest Irlandia. Góry, ocean, plaże, lasy, klify, to tylko niektóre z wielu krajobrazów jakie można tutaj spotkać. Przedstawione natomiast zabytki Irlandii rzucą światło na bogactwo historii i kultury tego miejsca.
Klify Moheru, są zdaniem wielu numerem jeden na liście obowiązkowych atrakcji Irlandii. Stanowią one jedną z najbardziej spektakularnych formacji wybrzeża w Europie. Stając na skraju klifu wznoszącego się 214 metrów nad poziom oceanu i patrząc w jego bezkresną otchłań można odnieść wrażenie, że jest się na końcu świata. Klify Moheru leżące na zachodzie wyspy rozciągają się na długości 8 km stanowiąc granicę Irlandii z Oceanem Atlantyckim. W samym centrum wznosi się dziewiętnastowieczna wieża – O’Brian’s Tower. To właśnie tutaj znajduje się najwyższy punkt Klifów Moheru, a krajobrazy są najbardziej widowiskowe. Do dyspozycji odwiedzających jest, otwarte w 2007 roku, centrum dla zwiedzających. Zainteresowani znajdą w nim sporo informacji o samych klifach, przedstawionych podczas multimedialnej prezentacji. Ponadto, mieszczą się tutaj obiekty gastronomiczne i sklepiki z pamiątkami. Chętni mogą również skorzystać z oferty okolicznych firm oferujących rejsy turystycznymi łodziami wzdłuż klifów
Wyspy Aran
Pozostając na zachodzie Irlandii, warto odwiedzić leżące na styku zatoki Galway i Oceanu Atlantyckiego wyspy Aran. Słyną one ze swojej geologii, zabytków oraz, ciągle tam żywego i powszechnie używanego, języka irlandzkiego . W skład Aranów wchodzą trzy wyspy – Inishmore , Inishmaan i Inisheer. Tamtejsza ludność przystosowała się do surowych warunków stając się samowystarczalna i niezależna od reszty świata. Najbardziej popularną atrakcją turystyczną wysp Aran jest położony na Inishmore prehistoryczny kamienny fort – Dún Aonghasa, uważany za „najokazalszy barbarzyński monument w Europie”. Jest on usytuowany na krawędzi stumetrowego klifu, będąc wspaniałym miejscem do podziwiania zapierających dech w piersiach krajobrazów – w pogodny dzień można dostrzec obiekty oddalone o 120 km.
Zwiedzając Arany warto ponadto zobaczyć Black Fort (inny kamienny fort na skraju klifu), prawdopodobnie najmniejszy na świecie kościół – Tempull Bheanáin.
Grobla Olbrzyma – unikalna formacja zachodzących na siebie bazaltowych kolumn pochodzenia wulkanicznego. Obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Te 37 tysięcy skał, o intrygująco regularnym kształcie, opiera się zajadłym atakom fal Atlantyku już od 60-ciu milionów lat. Większość z nich jest sześciokątna w przekroju, niektóre mają po 12 metrów wysokości.
Półwysep Dingle – jego środek zdominowany jest przez góry, natomiast na obrzeżach tam, gdzie wiedzie droga, napotkamy na przemian skaliste klify i piaszczyste plaże. Krajobraz bogaty jest w zabytkowe kaplice (wczesnochrześcijańska kaplica Gallarusa), pustelnie, kościoły (dwunastowieczny, romański kościół w Kilmalkedar), forty. Jest to ponadto rewelacyjne miejsce dla fanów windsurfingu, jazdy konnej, a także chętnych spotkania delfinów z bliska.
Glendalough – z irlandzkiego Dolina Dwóch Jezior.
Glendalough to malownicza dolina a także osada z VI wieku o tej samej nazwie. Miejsce to bogate jest w zabytki z epoki wczesnego chrześcijaństwa, jak np. górująca nad krajobrazem kamienna wieża, czy położony obok niej cmentarz (miejsce spoczynku wielu ofiar Wielkiego Głodu). Odwiedzając Glendalough warto też wybrać się na wycieczkę po urokliwych górach Wicklow, gdzie napotkać można kozice, a latem zakosztować jagód. W pobliżu można również zwiedzić wodospad w Powerscourt oraz ogrody Powerscourt – polecane zwłaszcza w czasie wiosennego kwitnienia azalii.
Newgrange – neolityczny grobowiec, starszy od egipskich piramid. Podobnie jak one został zbudowany z wykorzystaniem ówczesnej wiedzy architektonicznej i astrologicznej. Co ciekawe, komnata centralna grobowca jest rozświetlana wiązką promieni słonecznych tylko raz w roku na ok. 15 minut. Jeżeli chodzi o zabytki Irlandii to uważam to miejsce na numer jeden.
Zamek Blarney-Średniowieczny zamek Blarney, wraz ze swoimi imponującymi ogrodami, jest jednym z największych skarbów Irlandii. Zwiedzając Blarney, dołącz do rzeszy 400 000 ludzi całujących rocznie Kamień Elokwencji. Legenda głosi, że dzięki temu już nigdy nie zabraknie Ci słów na żaden temat. Dla mających ochotę na spełnienie kolejnych życzeń, nieopodal zamku, czekają Schody Życzeń. Z zamkniętymi oczyma zejdź po schodach, a następnie wróć na górę, a życzenie, o którym pomyślałeś, spełni się w ciągu roku. Tylko nie połam sobie nóg, bo do zobaczenia w okolicy jest jeszcze ołtarz ofiarny Druidów, prehistoryczny grobowiec – Dolmen, Skała Wiedźmy i wiele innych atrakcji i zabytków, a wszystko zawarte w pięknie utrzymanym parku zamkowym.
autor: Patryk Lewiński
Dodaj komentarz