Powierzchnia: 449 964 km² flaga Szwecji

Ludność: 9 816 666

Najwyższy szczyt: Kebnekaise (2111-2123 m n.p.m.)

Najdłuższa rzeka: Dalälven (520 km)

Stolica: Sztokholm

Język urzędowy: szwedzki

Data wstąpienia do Unii: 1 stycznia 1995

 

GEOGRAFIA

Szwecja to kraj leżący w Europie Północnej, na Półwyspie Skandynawskim. Jest krajem wyżynnym o chłodnym klimacie. Szwecja graniczy z Norwegią na zachodzie, Finlandią na północnym wschodzie, Zatoką Botnicką na wschodzie oraz z Morzem Bałtyckim na południu i wschodzie. Szwecja podzielona jest na 25 prowincji, a także na 21 regionów. Ważną częścią szwedzkiej gospodarki stanowią bogactwa naturalne (rudy żelaza, duża powierzchnia lasów). Szwecja jest jednym z największych eksporterów rudy żelaza oraz broni i technologii wojskowych w tym do Pakistanu, Chin i Arabii Saudyjskiej. Szwecja posiada najwyższy wskaźnik zatrudnienia wynoszący 77% – najwyższy w Europie.

TURYSTYKA

  1. Jezioro Siljan

Jezioro Slijan znajduje się w kraterze, który powstał po uderzeniu meteorytu o ziemię.

  1. Katedra w Lund

Katedra położona jest w Lund, ponad 100-tysięcznym mieście na południu Szwecji. To jeden z ważniejszych zabytków architektury sakralnej w Europie. Aktualnie katedra jest jedyną utrzymaną w stylu romańskim świątynią w Szwecji.

 

 

 

  1. Liseberg

Park rozrywki w Göteborgu. W 2005 roku Liseberg został uznany najlepszym parkiem rozrywki na świecie w rankingu magazynu Forbes.

 

  1. Most nad Sundem

Jest to most o długości 7845 m, łączący stolicę Danii – Kopenhagę ze szwedzkim miastem Malmo. Najdłuższy na świecie most łączący dwa państwa.

 

  1. Drottningholm

Jest to rezydencja królewska położona w Sztokholmie. Znajduje się tu pałac w stylu renesansowym, otoczony barokowym ogrodem.

 

  1. Muzeum Vasa

Jest to muzeum w Sztokholmie, w którym znajduje się najstarszy zachowany w całości okręt na świecie – Vasa.

 

  1. Millesgården

Muzeum sztuki i ogród rzeź położony w miejscowości Lidingö pod Sztokholmem.

KULTURA

Alfred Nobel (1833-1896) – naukowiec szwedzki, wynalzca dynamitu oraz pomysłodawca i fundator Nagrody Nobla. W swoim testamencie napisał, że spadkobiercą jego majątku ma być Szwedzka Akademia Nauk, która co roku musiała go rozdzielać w formie nagród tym, którzy dostarczyli ludziom najwięcej korzyści w dziedzinie: fizyki, chemii, medycyny lub fizjologii, literatury i pokoju.

 

Astrid Lindgren (1907-2002) – pochodząca ze Szwecji, jedna z najwybitniejszych autorek literatury dziecięcej. Zdobywczyni złotego medalu Akademii Szwedzkiej w 1971 roku. Jest autorką takich dzieł jak: „Dzieci z Bullerbyn”, „Pippi Pończoszka”, czy „Bracia Lwie Serce”.

Steig Larsson (1954-2004) – szwedzki dziennikarz, autor powieści kryminalnych, największą sławę przyniosła mu po jego śmierci trylogia „Millenium”. Współpracował z polskim magazynem „Nigdy Więcej”. Prowadził również czasopismo „Expo”. Dwukrotny zdobywca nagrody Szklany Klucz (w 2006 roku za książkę „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, a w 2008 roku za dzieło „Zamek z piasku, który runął”)

Klas Pontus Arnoldson (1844-1916) – szwedzki polityk, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1908 roku. Przyczynił się do pokojowego porozumienia i rozwiązania unii szwedzko-norweskiej.

Ernst Ingmar Bergman (1918-2007) – najbardziej znany szwedzki reżyser (filmowy i teatralny), scenarzysta i producent filmowy. Zdobywca m. in.: Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny za film „Źródło” w 1961 roku, prestiżowej, francuskiej nagrody Cezar za film „Fanny i Aleksader” w kategorii najlepszy fim zagraniczny w 1984 roku.

 

CIEKAWOSTKI

-W Szwecji uczniowie starszych klas dostają co miesiąc równowartość 187 dolarów za chodzenie do szkoły.

-W Szwecji dozwolona jest aborcja, jeśli rodzicom nie odpowiada płeć dziecka.

-Z kuchnią szwedzką kojarzy się zagadnienie: szwedzki stół, czyli miejsce podawania potraw. Ten stół ugina się pod ciężarem słodyczy i przekąsek.

-Dość ciekawą potrawą szwedzką jest marynowany śledź, który marynowany jest przez rok w zwykłej puszce.

-W Szwecji jest najwięcej restauracji McDonald’s w Europie.

-Szwedzi obchodzą w sierpniu święto kiszonego śledzia.

-Gotlandia to wyspa należąca do Szwecji, na której rosną trufle.

-Narodowym napojem w Szwecji jest kawa.

-Prawie każda miejscowość w Szwecji ma swojego seryjnego mordercę w gatunkowych powieściach.

-Szwedzi w oknach nie mają zasłon i firanek.

 

autorzy: Oskar Woźniak, Norbert Rumian